Yatırım yapmaya başla!

Turkcell Genel Müdürü: “Türkiye Dijital Ekosistemde Treni Kaçırmadı”

Veri teknolojisinin önemine değinen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye’nin dijital ekosistemde treni kaçırmadığını ve iki yıl içinde çok iyi yerlere geleceğini söyledi.
Turkcell Genel Müdürü: “Türkiye Dijital Ekosistemde Treni Kaçırmadı”

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye’nin dijital ekosistemde treni henüz kaçırmadığını, iki yıl içerisinde en iyi teknolojilere sahip olabilecek durumda olduğumuzu söyledi. Davos’ta düzenlenen 49. Dünya Ekonomik Foromu’na katılan Terzioğlu, Türkiye’nin verisini ülkede tutacak regülasyonların hepsinin hazır olmadığını, Almanya, Çin ve Rusya gibi ülke verisini kendi ülkesinde tutan mevzuatlara ihtiyacımız olduğunu aktardı.

Kaan Terzioğlu veri sayesinde dijital ekonominin trilyon dolarlık bir değer ortaya çıkardığını aktardı.

Bu durumun küresel boyutta eşit dağıtılmadığını, Google, Facebook ve Amazon gibi üç beş şirketin elinde olduğunu söyleyen Turkcell Genel Müdürü, veriyi elinde tutan bu şirketlerin büyük değerler oluşturduklarını dile getirdi. Verilerin petrol gibi işlendiği zaman değer yaratan bir şey olduğunu, petrolün varilinin 60 dolar olduğu gibi verinin gigabaytının 2 dolar olduğunu aktardı.

Aynı şekilde her ikisinin de işlendiği zaman milyon hatta trilyon dolarlık değerlerin ortaya çıktığını ifade etti. Veriyi yaptığımız her şeyin dijital izdüşümü olarak tanımlayan Terzioğlu, dünyada şu an var olan berinin %98’inin son 24 ay içerisinde üretilmiş şeyler olduğunu aktardı.

Çok çabuk eskiyen bir ürün olarak düşünülmesi gereken verinin, en az bir emtia kadar değerli olduğunu anlattı.

Bu sebeplerle Türkiye’nin verisini ülkede tutacak regülasyonların hazır olması gerektiğini ve bu konuyu uzun bir zamandır dile getirdiklerini aktardı. Kaan Terzioğlu, kendi yarattığımız uygulamalar ile Türkiye’nin verisinin ülkede işleneceğini ve değerlendirileceğini söyledi.

Son 10 yılda trilyon dolarlık ekonomi yaratıldığını, ancak bununla birlikte önemli sosyal zafiyetlerin ortaya çıktığını ve yapay zeka uygulamalarında daha büyük risklerin yaşanacağını söyledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Terzioğlu, Türkiye’nin dijital ekosistemde treni kaçırmadığını, yeni teknolojik düzende geç kalmak için hiçbir sebep olmadığını dile getirdi.

Terzioğlu, sürücüsüz araç, akıllı ulaşım ve güvenlik sistemleri konusunda aktif olmamız gerektiğini söyledi.

Nasıl ki sağlıkta ve eğitimde yeni teknolojik uygulamalar getiriliyorsa, aynı şekilde ulaşımda da yenilik getirilmesi gerektiğini, yerli araba projesine ağırlık verilmesi gerektiğini bildirdi. Türkiye’nin 5G teknolojisini ilk kullanan ülkelerden biri olduğunu söyleyen Terzioğlu, söz konusu alanda altyapının kurulması için teşvik programları ve spektrumun piyasaya bir an önce kazandırılması gerektiği yorumunda bulundu.

Kullanılan her üründe menşei nere olursa olsun gerekli tedbirleri alan bir şirket olduklarını, bu sebeple hiçbir ülkeye karşı bir önyargıları olmadığını söyledi. Güvenlik sorunlarının gereken tedbirlerin alınmadığı sürece her yerde olduğunu belirten Terzioğlu; “Şunu söylemek istiyorum, biz bu tedbirleri alıyoruz. Hiç kimsenin bu güvenlik sorunlarıyla alakalı endişesi olmasın. Bu teknoloji Çin’den de gelse ABD’den de gelse en iyi teknolojileri bulup gerekli önlemleri alıp müşterilerimizin kullanımına vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Türkiye dışında hizmet verdikleri Lifecell markasını dünyanın her yerine taşımak istediklerini belirtti.

2030 yılına gelindiğinde Türkiye’nin dünyanın dijital devlerinden birine sahip olacağını ve bu devin Turkcell olacağını söyleyen Genel Müdür, başarının sırrının çok çalışmak olduğunu, hiç kimsenin Türkiye’nin hayallerini yıkmaya hakkı olmadığını dile getirdi. 11 Şubat’ta yapılacak olan İddaa ihalesine ilişkin; ilk ihalede yer aldıklarını fakat komisyonun tekrarlamak istediğini, bu nedenle yeni yapılacak ihalede de yer alacaklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum