Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Turkcell 2019’un İlk Altı Ayında 1,7 Milyar Lira Net Karla Tarihi Rekorunu Kırdı

2019 yılının ilk yarısında 1 milyar 690 milyon TL net kar elde eden Turkcell, bu rakam ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti.
Turkcell 2019’un İlk Altı Ayında 1,7 Milyar Lira Net Karla Tarihi Rekorunu Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İtibar Akademisi tarafından hazırlanan İtibar Endeksi Araştırması’nda sektörünün lideri olan Turkcell, 2019 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçları açıkladı. Yılın ikinci çeyreğinde 465 milyon lira net kar sağlayan GSM ve teknoloji şirketi, yılın ilk altı ayında 1 milyar 690 milyon TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Haziran sonu itibarıyla Turkcell’in toplam geliri 11 milyar 866 milyon TL olarak açıklandı.

Turkcell İlk Yarı GelirleriNet borcun FAVÖK’e oranı 2018’in ilk yarısına kıyasla 0,3 puanlık artış göstererek 1,2’ye yükseldi. Açıklanan finansal sonuçlara ilişkin değerlendirme yapan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, ikinci çeyreği rekor düzeyde karla kapatmalarının altında yatan faktörleri anlattı. Söz konusu dönemde de büyümeye devam ettiklerini, operasyonel verimliliği artırmaya yönelik atılan adımlar ve yenilikçi çözümlerle abone sayılarını artırdıklarını söyledi.

Dijital servisler, iş çözümleri ve Tech-Fin alanında elde edilen başarıların iş modeli temelinin ne denli sağlam olduğunun bir göstergesi olduğunu ifade etti. 2019’un ikinci üç aylık döneminde ve ilk altı ayında rekor düzeyde kar sağladıklarını, bu sayede sektördeki liderlik konumunu koruduklarını aktardı.

Yılın ikinci çeyreğinde faturalı mobil müşteri sayısında 215 bin kişi artış oldu.

Faturalı MüşteriAynı şekilde fiber müşteri sayısı da artarken, 15 bin yeni üyenin eklenmesiyle 1,4 milyon oldu. Murat Erkan, sadece Turkcell’in sunduğu bir hizmet olan Superbox abone sayısının %130’luk artış oranıyla 130 binin üzerine çıktığını söyledi. Turkcell Dijital İş Servislerinin büyüme oranının giderek arttığını, gelirinin ise 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %62 yükselerek 693 milyon liraya ulaştığını belirtti.

En çok kullanılan dijital müzik platformu olan Fizy’nin aktif kullanıcı sayısının 3,7 milyonu aştığını söyledi.

Fizy Kullanıcı SayısıAnlık mesajlaşma uygulaması olan BİP’in indirilme sayısının 180 milyonu geçtiğini söyleyen Turkcell Genel Müdürü, günde yollanan ortalama mesaj sayısının 300 milyona ulaştığını açıkladı. Harçlık kart olarak tabir edilen Paycell’in aktif kullanıcı sayısının, yılın ilk altı ayında 4 kat arttığını belirtti.

Müşterilerinin sorunlarını çözmeye ve yenilikçi yaklaşımlara öncelik veren Turkcell, en çok tercih edilen marka olmaya devam ediyor. Mobil hizmetlerin yanında, sabit kullanıcılar için sunulan hizmetler bakımından da sektörün lideri olurken, ana markalar arasında tavsiye oranı açısından en yüksek marka konumunu ikinci çeyreklik dönemde de muhafaza etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu