Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Varlıklarındaki Kar Satışları Borsa İstanbul’da Renk Değişimlerine Neden Oluyor

Borsa İstanbul'da kar satışlarının reaksiyonu olarak endeksin renk değişimleri gözleniyor. TCMB veri güncellemesi ve gelişme sonuçlarında ulaşılan rakamlara bakış.
Türk Varlıklarındaki Kar Satışları Borsa İstanbul’da Renk Değişimlerine Neden Oluyor
Yorum

Şubat ayının ikinci haftanın son işlem gününe Borsa İstanbul 100 endeksinde son zamanlardaki yükseliş dizisinde hafifi renk değişimleri ile başlıyoruz. BIST 100 geçtiğimiz günlerde ciddi bir yükseliş göstermiş ve aylık bazdaki tepe noktasını 105.930 puana güncellemişti. Endeksin son yükselişini de kapsayan hareket marjlarında 84.655 ve 105.930 seviyelerinde dalgalanma izlendi.

Özellikle Bankacılık Endeksi bileşenlerinin yükseliş dizisine öncülük etmesi ve ardından bu furyaya Sanayi Endeksi argümanlarının katılması yukarı yönlü seyrin katılaşmasına neden olmuştu. Aylık merkez bankaları açıklamalarında bu hafta Çarşamba günü açıklanan ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararının sabit tutulması, piyasaların beklediği ölçüde gerçekleşirken; beklenenden daha iyi bir reaksiyon görülmesine kaynak oldu.

Türk Varlıklarında Kar Satışları ile Endeks Marjlarına Bakış

Kar Satışları ve Endekslerin Dalga MarjlarıTürk varlıklarında bu iyi haber kar çıkışları olarak değerlendirildi. Dün BIST 100 endeksinde sert primli açılışın ardından ikinci seans itibarıyla düzeltme başlığı altında incelenebilecek hareketler görüldü ve endeks hafifi aşağı yönde hareket etti. XBANK 143.5k ile 137.2k seviyelerinde hareketler sergiledi. XUSIN ise 118.8k ile 121k bölgesinde grafiklendi.

Son işlem gününde BIST 100 ilk seansa %0.01’lik eksi duruşu ile giriş yaparken, yatayda bir hareket göstermekte. Endeks üzerinde kar satışlarının devam ettiğine işaret eden bu tabloda renk değişimleri düzeltmeler olarak incelenmeye müsait bir görüntüde ele alınabilir. 103.500 puanın üzerinde kalınması halinde görünümde olası bir bozulma beklenmeyeceği gibi bu seviyenin atındaki hareketlerde gevşemenin tonu koyulaşabilir.

TCMB Ocak Ayı 4. Haftası Veri Güncelemesi

Ocak Ayı 4. Haftası TCMB Verileri18-25 Ocak hfatyasında TCMB verilerine göre hanehalkı ve şirketlerin döviz mevduatı bir önceki hafta açıklanan veriye kıyasla artış gösterdi. Hanehalkı döviz mevduatındaki artış 1.2 milyar dolar olarak gözlenirken, şirketlerin döviz mevduatı 1.0 milyar $ artış kaydetti.

Güncellenen veri ile Ocak ayının dördüncü haftası döviz mevduatları 94.3 milyar $’a ve şirketlerinki ise 67.6 milyar $’a ulaştı. Hanehalkında yaklaşık olarak son 20 haftadır devam eden yükseliş dizisi 11.9 milyar dolara tekabül etti.

25 Ocak tarihli veriye göre Merkez Bankası brüt rezervi haftalık bazda 0.4 azalarak 73.5 milyar dolara güncellenirken, altın rezervinde de paralel bir hareket görüldü ve 0.6 milar dolarlık geri çekilme ile 19.9 milyar dolar seviyesine gelindi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu