Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Suları Oligark Varlıkları için Güvenli Liman Oldu!

Rus oligarkın 1 milyar doların üzerinde değere sahip iki süper yatı, Türk sularında. Yaptırımlardan kaçan yatların NATO üyesi Türkiye’ye demirlemesi dikkat çekiyor!
Türk Suları Oligark Varlıkları için Güvenli Liman Oldu!
Yorum

Rus milyarder Roman Abramovich’in My Solaris isimli yatının ardından The Eclipse isimli süper yatı da bu hafta Türk sularına geldi. İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) tarafından yaptırım listesine alınan Chelsea’nin sahibine ait yatların Türkiye’ye demirlemesi dünya basınının dikkatini çekti.

Toplam değeri 1 milyar dolar civarında olan iki yatın yaptırımlardan kaçmak için Türk sularına demirlediği söylenirken Türkiye’nin bu durumda ne yapacağına yönelik yorumlar gündemde.

Abramovich’in Yatları Rusya’ya Yaptırım Uygulamayan Türkiye’de

Biri Marmaris bir diğeri Bodrum’da demir atan oligarkın yatlarının ikisi de Bermuda bayrağıyla seyahat ediyor. CNBC’nin haberine göre her birinin değeri tahmini 600 milyon dolar veya daha fazla olan yatlarla Abramovich, 1,2 milyar dolarlık varlığını şu anda AB üyesi olmayan ülkede konuşlandırıyor.

Yatlar, kıyı şeridinden 12 deniz mili kadar uzanan yaptırım uygulayan ülkelerin karasularının dışında kaldığı sürece meşru bir hareket olarak kalıyor. Konu hakkında görüş bildiren yat ve lüks varlık hukuku uzmanı Benjamin Maltby, bu durumu teyit etti.

Bu arada hem Rusya hem Ukrayna ile ilişkileri güçlü olan ve savaşın sonlaması için büyük çaba sarf eden Türkiye, yaptırım konusunda NATO müttefiklerine katılmadı.

İlgili haberde Rusya ile olan diplomatik ve ekonomik bağları, özellikle de Rus doğalgazı ithalatı ve zaman zaman Batılı ortaklarla olan değişken ilişkileri göz önüne alındığında, bu durumun yakın zamanda değişmesi pek olası gösterilmedi.

Eurasia Group direktörü ve Türkiye uzmanı Emre Peker, “Kırım’ın 2014’te ilhakında olduğu gibi, bu hassas dansta örtük olan bir anlayış Türkiye’nin Rusya’ya karşı Batı yaptırımlarına katılmayacağıdır” dedi. Bunun yerine Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki görüşmelerde kendisini tarafsız ve değerli bir arabulucu olarak konumlandırdı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de Salı günü ülkeyi yapabileceği her şeyi yaptığı için takdir etti. Bu, Türkiye’yi zenginliklerini korumak ve giderek daha da yaşanılmaz hale gelen küresel pazara yatırım yapmak isteyen Ruslar için tercih edilen bir yer haline getirdi.

Yatlar Tarafsız Türk Sularında Bile Alıkonulabilir!

Uzman Maltby, tarafsız sularda konuşlanmış bazı yatların başka nedenlerle alıkonulmalarına neden olabilecek uluslararası yasal sözleşmelere aykırı davranabileceğini kaydetti.

Örneğin, klas kuruluşu Lloyd’s iki hafta önce Rus gemilerine artık hizmet vermeyeceğini duyururken, Isle of Man gemi sicili bazı yatların kaydını sileceğini söyledi. Maltby bu duruma atıfla şöyle konuştu:

“Belirli düzenleyici kurumlar tarafından yapılan son duyurular, bu tür yatların AB/İngiltere/ABD dışı liman yetkililerinin gözünde güvensiz ve/veya sigortasız olabileceği anlamına geliyor ve bu temelde alıkonabilir.”

Ayrıca mürettebat ve onarım işçileri (savaşı protesto ederek ve itibar riskinden korktuklarından) bu kadar büyük, lüks gemilerin gerektirdiği işletim ve bakım işlerine katılma konusunda isteksiz olabilirler.

Maltby’e göre Türkiye’nin yaptırımları olmasa da bakım ve tedarik şirketleri artık ödemeyi peşin isteyebilir ki bu normal bir uygulama değil. Bu tür ödemelerin yapılıp yapılmayacağını ve ne kadar çabuk yapılabileceğinin beklenip görüleceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu