Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Turizmciler Virüs Salgını Nedeniyle Sezon Başlangıcını Nisan Sonuna Kaydırdı

Koronavirüs nedeniyle seyahatlerin durması ve birçok ülkede uçuş yasağının getirilmesi turizm sektörünü olumsuz etkiledi. Türk turizmcileri de normalde Mart sonu olan sezon başlangıcını Nisan sonuna erteliyor.
Turizmciler Virüs Salgını Nedeniyle Sezon Başlangıcını Nisan Sonuna Kaydırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de ortaya çıkıp dünyanın her yerine yayılan koronavirüs salgını hiç şüphesiz en çok turizm sektörünü etkiledi. Birçok ülke şu anda giriş-çıkışları durdurdu.

3 aydır devam eden salgın gerek hükümetin koyduğu kısıtlamaların etkisiyle, gerekse insanların tedbir amacıyla seyahatlerin iptal edilmesine sebep oldu. Bu durum turizm sektörü için büyük darbe anlamına geliyor. Özellikle Çinli turistlerin azalmasıyla Türk turizm sektörü bu açığı kapatma yollarını arıyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, bakanlığın aldığı tedbirleri yakından takip ederek, tam destek verdiklerini söyledi.

Turizmcilerden AçıklamaSüreci en başından bu yana takip ettiklerini söyleyen Çorabatır, otellerde virüse karşı tüm tedbirleri aldıklarını belirtti. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, Türkiye‘nin salgına karşı başarılı bir çalışma yürüttüğünü ve şu ana kadar sadece bir kişide tespit edilmesinin alınan tedbirlerin ne kadar yerinde olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin en güvenilir ülke olarak gösterildiğini söyleyen Atmaca seyahatlerin yeniden başlayacağını ve turist sayısının artacağını ancak insan sağlığının şu an en önemli konu olduğunu aktardı. Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kınay, turizm sezonunun her yıl Mart sonunda başladığını ancak bakanlığın bu yıl Nisan sonuna kaydırılması önerisine katıldığını açıkladı.

Aynı şekilde kışın kapanan otellerin açılma tarihinin de 3-4 hafta ileriye ötelenmesinin istendiğini bildirdi. Şu an için çok fazla kayıp olmadığını ancak ön sezon başlangıcının sonbahar dönemine kayabileceğini ifade etti.

Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt, otelciler olarak bu salgından bir an önce kurtulmak için gereken önlemleri aldıklarını söyledi.

Otelcilerden AçıklamaÇin, İtalya ve İran’da olanları yaşamak istemediklerini söyleyen Özyurt, “Belki sıkıntılar yaşayacağız ama bakanlarımızın kararlarının arkasındayız. Ekonomik, ticari olarak bu durumdan belki de zarar göreceğiz ama bu tür önlemlerin alınmasından yanayız.” dedi.

2020 sezonun ekonomik olarak sıkıntı yaratacağını ancak insan sağlığının her şeyden önemli olduğunu vurguladı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin ise salgının yakın zamanda gerilemesini beklediğini söyledi. Genel olarak sektör temsilcileri Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un aldığı tedbirleri desteklediklerini bildirdi.

Bakan Ersoy, dün katıldığı Bilim Kurulu Toplantısı’nda turizm talebinin Nisan sonuna erteleneceğini söyleyerek, eylem planını açıkladı. Sektöre destek verileceğini belirten Ersoy, en geç bir hafta içerisinde net bir açıklama yapılacağının müjdesini verdi.

Sezon başlangıcının ertelenmesine ilişkin “Kültürel etkinlikler ve organizasyonlarla ilgili bakanlığımıza bağlı Genel Müdürlüklerle programların Nisan sonrasına ertelemek de gündemde. Bunu yarın netleştireceğiz. Mart’ın sonrası ve Nisan’ın 15’i ila sonu arasını en fazla hassasiyetle geçirirsek hem sektör hem de Türkiye açısından daha faydalı olacağını düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu