Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Turizm Hisseleri 1 Temmuz Normalleşme Adımlarıyla Yükseliyor

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında konulan kısıtlamaların neredeyse hepsi bugün itibarıyla kaldırıldı. Bu gelişme borsa turizm endeksini %4’e yakın yükseltti.
Turizm Hisseleri 1 Temmuz Normalleşme Adımlarıyla Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye, 1 Temmuz’dan itibaren neredeyse eski normal hayatına geri dönüyor. Covid-19 salgını nedeniyle getirilen kısıtlamaların büyük kısmı kaldırıldı. İçişleri Bakanlığı geçen hafta 81 ilin valiliğine yolladığı kademeli normalleşme tedbirleri genelgesiyle, yeni kuralları duyurdu.

Buna göre bugünden itibaren sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları tamamen kaldırıldı. Daha önce faaliyetine ara vermiş ve sınırlı sayıda müşteri kabul eden tüm işyerlerinde de normal düzene geçildi.

Alınan kararlar borsa yatırımcısının risk iştahını artırırken, en çok yükselen sektör endeksi turizm oldu.
Turizm Endeksi %3,75 Artıda İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Turizm şirket hisselerinin yer aldığı BIST turizm (XTRZM) gün ortasına doğru %4’e yakın yükseldi. Endeks açılışı 350,67 puandan yaptıktan sonra 357,28 puana kadar çıktı. Sektör endeksleri arasında en fazla artanlarda ilk sırada yer aldı.

Onu %2,08 artışla gayrimenkul yatırım ortaklığı, %1,53’le iletişim, %1,49’la metal eşya, %1,27’yle inşaat ve elektrik izledi. Finansal kiralama %0,14’le düşüş gösteren tek alt sektör oldu.

Turizm şirketlerini incelediğimizde günün en çok kazandıranı %10 artan Petrokent Turizm A.Ş. (PKENT) hisseleri oldu. Yıllık getirisi %1500 olan şirket hissesi 2844 liradan işlem görüyor. İkinci en çok artış Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri A.Ş.’ye (MAALT) ait. Hisseler %5,13 yükselişle 204 liradan fiyatlanıyor.

Altın Yunus Çesme Turistik Tesisler A.Ş. (AYCES) hisseleri %2,78, Avrasya Petrol ve Turistik Tesisler Yatırımlar A.Ş. (AVTUR) %1,28, Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar A.Ş. (TEKTU) %1,30 alıcılı seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu