Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güven Endeksi Mart’ta %1,7 Artarak 58,2’ye Yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Şubat ayında 57,3 gelen tüketici güven endeksi, Mart’ta 58,2'ye yükseldi.
Tüketici Güven Endeksi Mart’ta %1,7 Artarak 58,2’ye Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 Mart dönemine ait tüketici güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile birlikte hazırlanan veher ay açıklanan verilere göre tüketici güveni Mart ayında bir önceki aya göre %1,7 oranında arttı ve 58,2’ye yükseldi.

TÜİK verilerine göre hanenin maddi durum beklentisiyle, işsiz sayısı beklenti endeksinde artış oldu.

Hanenin Maddi Durum Beklenti EndeksiMart’ta bir önceki ayın verileri ile kıyaslandığında gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %2,3 artışla 78,6 oldu. Şubat ayında 53,8 gelen işsiz sayısı beklenti endeksi, bu ay %7,2 oranında artış göstererek 57,6’ya çıktı.

Son açıklanan verilere göre Türkiye geneli işsizlik oranı 2019 yılında %13,7 oldu. Uzmanlar koronavirüs salgınının yarattığı olumsuz etkiyle işsizlik seviyesinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artacağını düşünüyor.

10 Mart itibarıyla salgının başladığı Türkiye’de cafe, restoran, giyim mağazaları ve alışveriş merkezlerinin çoğu kısmi olarak kapandı. Bunun yanında berber ve kuaför salonlarının kapatılması, yine birçok işyerinin çalışanlarına ücretsiz izin vermesi de işsizliğin artacağı yönündeki kaygıları artırıyor.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi 75,6 oldu.

12 Aylık Döneme İlişkin BeklentiBir önceki ay 75,9 olan genel ekonomik durum beklenti endeksi %0,5 oranında düşüşle 75,6’ya geriledi. Şubat’ta 22,5 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi ise %5,8 azalarak 21,2 oldu.

Gelecek 12 aylık dönem için ücretlerin değişimine ilişkin beklenti endeksi 96,8, dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi 94,8, tüketici fiyatlarının değişimine ilişkin beklenti endeksi 73,5 ve konut satın alma veya inşaat ettirme ihtimali endeksi 8,0 seviyesinde gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu