Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Sınır Duvarı için Pentagon’dan 7.2 Milyar Dolar Daha Almayı Planlıyor

Başkan Donald Trump’ın sınır duvarını finanse etmek için Savunma Bakanlığı’ndan 7.2 milyar dolar daha para transfer etmeyi planladığı söylendi.
Trump Sınır Duvarı için Pentagon’dan 7.2 Milyar Dolar Daha Almayı Planlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

The Washington Post Pazartesi günü, Başkan Donald Trump’ın Meksika ile güney sınırı boyunca olan duvarını finanse etmek için Savunma Bakanlığı’ndan 7.2 milyar dolar daha para transfer etmeyi planladığını bildirdi.

Beyaz Saray planlarını gösteren dahili figürlere atıfta bulunan The Washington Post, ilerledikleri takdirde bunun Trump’ın Kongre tarafından Pentagon’a tahsis edilen fonların duvar yapımı için yönlendirilmesini ikinci isteyişi olacağını yazdı.

Donald Trump, bir sonraki seçimden önce siyasi tabanını canlandırmak umuduyla 2020’nin sonuna kadar 450 mil uzunluğunda yeni duvar inşa etmeye söz vermişti.

Trump Sınır Duvarı Sözü Geçen Şubat ayında da Beyaz Saray’ın duvar için Pentagon inşaat projelerinden 3.6 milyar dolarlık fon aktarmayı planladığını söyleyerek ulusal acil durum ilan etmişti. Teklif, Kongre’den geniş bir tepkiyle karşılaştı ve bir dizi dava açıldı.

Ancak Yüksek Mahkeme, Temmuz ayında Trump’ın parayı duvar için kullanma yetkisine sahip olduğunu açıkladı. Pentagon ise Eylül ayında ilk finansman sapmasının hem ABD’de hem de yurt dışında 127 askeri inşaat projesini geciktireceğini ya da askıya alacağını söyledi.

Beyaz Saray basın sekreteri Stephanie Grisham, o sırada yaptığı açıklamada; “Bu hukukun üstünlüğü için bir zafer, sınırlarımızı güvende tutmaya kararlıyız ve duvarı bitireceğiz” dedi.

Trump Sınır Duvarı için Pentagon’dan Para Almayı PlanlıyorPost, son planların ilerlemesi durumunda bunun sınır finansmanı için toplam rakamı 18 milyar doların üzerine çıkaracağını vurguladı. Federal hükümet geçen hafta itibariyle yaklaşık 100 mil yeni duvar oluşturmuş ve yetkililer ilerlemeyi ülke için bir kilometre taşı olarak nitelendirmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Genel Sekreteri Chad Wolf, geçen hafta Arizona’da 100. milin tamamlanmasını kutlamak için düzenlenen bir etkinlikte, Trump’ın kararlılığı ve liderliği olmadan bunun mümkün olmayacağını söyledi. Yeni sınır duvarı sisteminin, ABD’ye insan kaçakçılarına, uyuşturucu kaçakçılarına ve diğer suçlulara karşı yadsınamaz bir engel sağladığını savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu