Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Salgından Çin’i Sorumlu Tutarken Virüsün İnsan Yapımı Olmadığı Öğrenildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e yönelttiği suçlamalarda gelinen son nokta koronavirüsün ülkedeki bir laboratuvardan çıktığına yönelik. Üstelik kendisi iddiasını doğrulayacak kanıtın dahi var olduğunu söyledi.
Trump, Salgından Çin’i Sorumlu Tutarken Virüsün İnsan Yapımı Olmadığı Öğrenildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vakaları dünya genelinde 3 milyon 308 bini aştı. Toplam can kayıpları ise 234 binin üzerine çıktı. Vaka artış hızında yavaşlamalar olmasına rağmen durum hala oldukça ciddi görünüyor. Güncel verilere göre ABD’deki ölümler de 64 bine dayanmak üzere.

Salgın sürecinde sıradışı açıklamaları ve benzeri olmayan iddialarla gündeme gelen ABD Başkanı Donal Trump, Çin’e olan öfkesini farklı şekillerde yansıtıyordu. İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen virüsü tüm dünyaya kasten yaymış olmakla Çin’e ağır bir suçlamada bulunuyordu.

Trump’a göre koronavirüs Çin laboratuvarından çıktı.

Trump'a Göre Virüs Çin Laboratuvarından ÇıktıTrump’ın son iddiası öncekilerden biraz farklıydı. CNBC’nin haberine göre, kendisi virüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan çıktığına güçlü bir biçimde inanıyor. Hatta bunun için kanıtları da gördüğünü söyleyen Trump, her şeyin farkında olduğunu söyleyerek daha fazla konuşmaktan kaçındı.

Salgın sürecinde Dünya Sağlık Örgütü’ne de çokça yüklenip kısa zaman önce örgüte verdiği desteği durduran Trump, şöyle konuştu;

Trump Çin'e Yönelik Suçmalarİfadelerinde Çin’e oldukça öfkeli olduğu görülen Trump, virüsün Çin’den kasıtlı olarak yayılması bir yana, karşılıklı dayanışma sağlanamamasından da yakındı. Öyle ki, bu zor süreçte Çin’den ülkesine en ufak bir yardım gelmediğini söyledi. Kaldı ki virüs konusunda ülkeye yönelttikleri ağırdı.

Yine CNBC’nin haberine göre; Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen virüsün ilk çıkış noktası hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti. Çin’in de bu sürece dahil olmasını istediğini belirtti. Almanya, İsveç ve Avustralya’dan bazı yetkililer koronavirüsün çıkış noktası hakkında bir soruşturma açılmasına öncülük etti.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI) virüsün insan yapımı olup olmadığı ve genetiği ile oynandığına ilişkin bir araştırma başlatmıştı. Ofis, dün yaptığı açıklamada insan yapımı olduğu iddialarını reddetti. Fakat bir Çin laboratuvarında kaza sonucu ortaya çıkıp çıkmadığının ise araştırılacağı belirtildi.

Bilindiği üzere ABD’de başkanlık seçimleri Kasım ayında yapılacak. Konuşmasında Çin’e yeni bir suç atan Trump, kendisinin yeniden başkan seçilmesine Çin’in karşı çıktığını öne sürdü. İddialarına göre Demokrat Başkan aday adayı Joe Biden’ın seçilmesine daha istekliydiler.

Diğer taraftan üst düzey yöneticiler her ne kadar Trump’ın yeniden seçilme ihtimalinin güçlü olduğuna inansalar da Trump’n salgın süresince sergilediği tavırlar bunu tam tersine çevirebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu