Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Davos’ta ABD’nin Başarısını Överek Diğer Uluslara “Örnek Alın” Çağrısı Yaptı

Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Trump, açıklamalarıyla dikkat çekti. İşte o yorumlar ve haberin detaylar;
Trump Davos’ta ABD’nin Başarısını Överek Diğer Uluslara “Örnek Alın” Çağrısı Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

İsviçre’deki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Önce Amerika yaklaşımını ön plana çıkarmasıyla dikkat çekti. Davos’ta dünya liderlerine hitap etme fırsatı bulan Trump, Önce Amerika gündeminin çığırtkanlığını yaptı ve diğer ulusları da dünya çapında ekonomi ve politik ilişkilere benzer bir ulus odaklı yaklaşım benimsemeye davet etti.

“Amerika’nın yeni keşfedilen refahı yadsınamaz, eşi benzeri görülmemiş ve dünyanın hiçbir yerinde karşılığı yok” diyen Trump, Amerika’nın bu çarpıcı dönüşünü bir avuç küçük politika değişikliği yaparak değil, tamamen Amerikalı işçinin iyiliği üzerine odaklanmış yepyeni bir yaklaşım benimseyerek başardığını söyledi.

Trump Davos Konuşmasında Önce Amerika Yaklaşımına Odaklandı

Trump Davos Konuşmasında Önce Amerika Yaklaşımına Odaklandı“Vergi, ticaret, düzenleme, enerji, göç, eğitim ve daha birçok konuda verdiğimiz her karar, sıradan Amerikalıların yaşamlarını iyileştirmeye odaklanıyor. Hükümetler sadece kendi vatandaşlarını ilk sıraya koyduklarında insanlar ulusal geleceklerine tam olarak yatırım yapacaklardır.” dedi.

Konuşmasının çoğu, yönetiminin “Önce Amerika” politikasını izlerken gördüğü başarıya odaklandı. Çin, AB ve Meksika gibi uzun vadeli ekonomik ortaklarla şiddetli ticaret savaşlarına yol açan politika, ABD’de beklenenden daha iyi GSYİH büyümesine ve yüzde 4’ün altında bir işsizlik oranına ve borsada istikrarlı rekorlara yönlendirdi.

İkili ticaret müzakereleri iki yıldan daha uzun bir süre için finansal piyasaları sarsmış olsa da Beyaz Saray geçtiğimiz hafta yetkililerin ekonomiyi artıracağını söylediği iki önemli ticaret anlaşmasına ulaştı ve bu anlaşmalar S&P 500’ü ilk kez 3.300‘ün üzerine gönderdi.

ABD ve Çin Çarşamba günü yetkililerin Amerikan mal ve hizmetlerinin Pekin’e satışlarında bir artışa yol açacağını söyledikleri birinci aşama anlaşmaya imza attı. Perşembe günü de Senato, ABD’li üreticilere Kanada süt pazarlarına daha fazla erişim sağlayan ve otomobil parçaları menşe kuralları için daha katı kurallar oluşturan yeni bir Kuzey Amerika ticaret anlaşmasını onayladı.

Trump Diğer Ülkeleri ABD Gibi Vergi İndirimleri Yapmaya Çağırdı

Trump Diğer Ülkeleri ABD Gibi Vergi İndirimleri Yapmaya ÇağırdıKonuşmasında Trump, yönetiminin en büyük başarılarından biri olarak Tax Cuts and Jobs Act of 2017’ye işaret etti ki bu yasa kurumlar vergisi oranını yüzde 21’e düşürerek Trump’ın başkanlığı boyunca işletme karlarını artırdı.

İdare, daha düşük vergi oranları vaadinin küresel işletmeleri ABD’ye daha fazla üretim yapmaya ve daha fazla Amerikalı istihdam etmeye teşvik ettiğini savunurken Trump şu ifadeleri kullandı:

“Bugün diğer ülkeleri örneğimize uymaya ve vatandaşlarını bürokrasinin ezici ağırlığından kurtarmaya çağırıyorum.” Bununla birlikte Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la dijital vergi konusunda anlaşmaya vardıklarına dair raporlara rağmen AB veya üye ülkelerle devam eden ticaret müzakerelerine değinmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu