Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın İyileştirme Çabaları Tepki Alırken, Bazı Eyaletler Harekete Geçti

Trump'ın ülke ekonomisini yeniden açma çabalarına beklenen tepki gecikmedi. Beyaz Saray'ın bazı üyeleri potansiyel risklere dikkat çekti.
Trump’ın İyileştirme Çabaları Tepki Alırken, Bazı Eyaletler Harekete Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs faciası ne yazık ki hız kesmeden devam ediyor. Worldometer tarafından açıklanan son verilere göre, dünya genelindeki toplam vaka sayısı 2.251.817’yi buldu. Salgından en fazla sarsılan ABD’nin ölüm sayıları ise 37 bini aşmış görünüyor. Hem insanların sağlığına nasıl kavuşacağı merak edilirken hem de ekonominin bir an önce eski işleyişine dönmesi için çabalar harcanıyor.

Dün, ABD Başkanı Donald Trump ülke ekonomisini yavaş yavaş eski rutinine geri döndürmek için adımlar atılacağını duyurmuştu. ABD’de koronavirüs önlemlerinin üç aşamalı şekilde gevşetilebileceğini söyleyen Trump, korkunç tabloya rağmen ölüm tahminlerinin daha iyimser olduğunu ifade etmişti.

Beyaz Saray Müttefiklerinden Trump’ın Kararına Eleştiri Geldi

Beyaz Saray Müttefiklerinden Eleştiri GeldiNBC News’in haberine göre Beyaz Saray’ın iç ve dış müttefikleri, yeniden açılma çabalarına bazı eleştiriler yaptı ki bu da Trump’ın aceleci davrandığını düşündürdü. Müttefiklere göre Trump ekonomiyi açma konusunda aceleci davranıyordu ve bunun potansiyel riskler getirme ihtimali vardı.

ABD hükümetinin faaliyet durduran işletmeler için yeniden açılışın nasıl sağlanabileceği konusunda fikirlerini ortaya koyan Trump, bazı eyaletler için 1 Mayıs’ta öncesine dahi tarih vermişti. Fakat Amerikalılar daha ölçülü ve daha temkinli ilerlemek istiyordu. Bu noktada Beyaz Saray danışmanlarının Trump’ı daha dikkatli önlemler almaya davet etmesi haksız sayılmazdı.

Trump ise devletlere testlerini artırma tavsiyelerinde bulunuyordu;

Ülkede halk sağlığı yetkililerinin karar için ortak bir endişesi vardı ki, o da sosyal mesafe kurallarını hiçe sayacak mekanların yeniden açılmasının enfeksiyon ve ölümlerde ciddi artışlar yaratabileceği idi. Beyaz Saray üyeleri de aynı endişeye sahipken, yapılan bir anketin sonuçları devletin önlemlerini azaltmasının endişeye sebebiyet verdiğini ortaya koydu.

Diğer taraftan Trump, dünkü açıklamalarında ekonomiyi açma çabalarında son sözün eyalet valilerine bırakılacağını söyleyerek aslında onlara büyük bir sorumluluk yüklemiş olacaktı. Neticede yapılan iyileştirme çalışmalarının ne sonuçlar vereceği henüz bilinmiyordu.

Salgın nedeniyle milyonlarca vatandaşın işsiz kaldığı ülkede oluşan umutlar, yerini umutsuzluklara bırakabilir. Bunun yanında ülkenin psikolojik durumunun da iyileşmesi zaman alabilir. Eyalet valilerinin de büyük kısmı normale dönmek için daha fazla test ve önleme ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Bazı eyaletler Trump’ın bu kararına tepki gösterirken hemen uygulamaya geçenler de mevcut. Florida’da devam eden salgına rağmen halk plajlara dökülmeye başladı. Eyalet valiliği tarafından alınan karar kapsamında güneşlenmek ve yüzmek için değil, yalnızca spor ve yürüyüş yapmak için plajların kullanılabileceği aktarıldı.

Büyük gruplar halinde toplu etkinlikler yapmanın sakıncalı olduğu söylense de görüntülerde insan sayısının az olduğu görülmüyor ve bu da sağlığı ciddi anlamda tehdit ediyor. 24 binin üzerinde vaka bulunduran Florida’da normale dönme çabalarının ilk adımı olan plaj açma eylemi, diğer eyaletleri de etkileyebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu