Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, AB ve Çin’e Daha Fazla Gümrük Vergisi Üzerinden Tehditler Savuruyor

Çin ile arasındaki gerginliği bir türlü sonlandıramayan ABD, Trump'ın hem Avrupa Birliği (AB) hem de Çin'e uygulamakla tehdit ettiği gümrük vergileriyle yeniden bir kargaşanın ortasında kalacak gibi görünüyor.
Trump, AB ve Çin’e Daha Fazla Gümrük Vergisi Üzerinden Tehditler Savuruyor
Yorum

Dünya genelindeki toplam koronavirüs vakaları 6 milyon 874 bini aştı. 400 bine dayanma eşiğine gelen can kayıpları, tehlikenin hala büyük olduğunu gösteriyor. En fazla vaka ve ölümde başı çeken ABD, şimdiye kadar 2 milyona yakın vaka ve 111 binin üzerinde ölümle adını listenin en başına yazdırdı.

Tüm dünyanın dikkati salgına dair son gelişmelere odaklanırken, beraberinde ekonomik göstergeler ve diğer gündem maddeleri de takip edildi. Son günlere yeniden damgasını vuran ABD – Çin gerilimi, bunlardan biriydi.

Çin ile ilişkilerin daha da gerilmesine neden olacak bir hamle yapan Trump, Amerikan ıstakozları üzerindeki gümrük vergisini azaltmamaları halinde AB ve Çin’i daha fazla vergi ile tehdit etti.

Deniz ürünleri sektöründen yetkililerle bir araya gelen Trump, AB’nin Amerikan ıstakozlarına uyguladığı gümrük vergilerine tepki vererek tehdit okunu hem AB’ye hem de Çin’e doğrulttu;

Trump AB Çin TehditÖte yandan salgınla sarsılan ABD’nin bir an önce bu felaketten kurtulması gerekirken, Trump’ın dün 2 milyon doz aşının hazır olduğunu duyurması ülke gündeminde yankılanmıştı. Koronavirüs aşılarının güvenlik testinden geçtikten sonra kullanıma hazır olduğunu belirtirken ülkesinin aşı çalışmalarında muazzam bir ilerleme kaydettiğini duyurdu.

Ülkenin aşı üretme çabalarına katkıda bulunan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün direktörü Anthony Fauci ise durum hakkında herhangi bir açıklama yapmadı ve Trump’ın aşı gelişmelerine sessiz kalmayı tercih etti.

Hem ABD’li yetkililer hem de bilim insanlarının Covid-19 salgını için bir aşının 2021’in ikinci yarısında hazır olacağından oldukça umutlu görünüyor. Hem sağlığı hem de ekonomiyi derinden sarsan bu salgının dünyayı ne zaman terk edeceği ise bilinmiyor. Özellikle bilançonun en ağır olduğu ülkelerde hasarı telafi etmek için daha güçlü çabaların gösterilmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu