Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trudeau Zaferinin Kutlandığı Kanada’da Borsa Yükseliyor

Küresel iyileşmeyle paralel olarak dünkü çöküşten toparlanan Kanada borsa endeksi, pozitif hareket ediyor.
Trudeau Zaferinin Kutlandığı Kanada’da Borsa Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünkü küresel satış dalgası ortasında Ocak’tan beri en kötü seansını geçiren S&P/TSX Composite Endeksi, bugün pozitif bölgede hareket ediyor.

20,154.54 puanlık kapanışın ardından yeni güne 20,268.12 puanla başladı. Açılışın ardından pozitif seyrini sürdürdü. TSİ 17.30’da yüzde 0,50 artıda işlem gören Kanadalı borsa endeksi, 20,253.58 – 20,344.73 puan aralığında hareket etti.

Bununla birlikte son yükseliş, endeksin 5 günde yüzde 1,45 ekside durmasını önlemedi.
Kanada Borsa Endeksi Artıda
Kaynak: MarketWatch

Aylık bazda da negatif kalan endeks, yıl başından bu yana yüzde 16 değerlendi. Bir yılda yüzde 25 artış gösterdi.

Pozitif hareket, risk iştahındaki genel iyileşmeye paralel gerçekleşti. Yüksek petrol fiyatları enerji hisselerini destekledi. Aynı zamanda Justin Trudeau’nun üçüncü kez başbakan seçilmesi, teşvikin devam edebileceği anlamına geldi.

Ekonomik veri cephesinde Kanada, yeni konut fiyat endeksi raporunu yayımladı. Buna göre Kanada’da yeni ev fiyatları, 2021 yılının Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 artarak art arda üç ay boyunca yavaşlama belirtileri gösterdikten sonra yeniden ivme kazandı.

Arz kıtlığı nedeniyle Londra (yüzde 3,9) başta olmak üzere, ankete katılan 27 metropolitan alanın 13’ünde yeni ev fiyatları arttı. Yıllık bazda ise yeni ev fiyatları Ağustos ayında yüzde 12,2 artarak rekor düzeydeki en dik artışlardan birini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu