Yatırım yapmaya başla!

Toyota İmzalı Robotlar Japonya’da Bir Hastanede İşbaşı Yapıyor!

Medikal robotların Japonya'daki bir hastanede işbaşı yapmasına sayılı gün kaldı. Sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltmak amacıyla tasarlanan robotlarla ilgili haberin detayları şöyle;
Toyota İmzalı Robotlar Japonya’da Bir Hastanede İşbaşı Yapıyor!

Daha önce farklı sektörlerde karşılaştığımız robotlar, şimdi de hastanelerde görev yapmaya hazırlanıyor. Japonya’nın Nagoya kentindeki bir hastanede 1 yıllık deneme süresiyle işbaşı yapacak robotlar, gece vardiyasındaki görevlerinden başarıyla çıktıkları takdirde daha uzun süreli anlaşma imzalanacak.

Kaldı ki bu anlaşmayı özel kılan hususlar arasında, robotları üreten firma da var! Nitekim robotları hastane için özel olarak tasarlayan firma; Forbes’a göre dünyanın en büyük şirketleri listesinde 10. sırada yer alan Toyota! İşte robotların hızla hayatımızın içine dahil olduklarını kanıtlayan haberin detayları;

Nagoya Üniversitesi ile Toyota Industries Corporation tarafından geliştirilen 4 robot, çok yakında hizmet vermeye başlayacak.

Nagoya Üniversitesi ile Toyota Industries Corporation İşbirliği RobotlarSağlık çalışanlarının ve hemşirelerin iş yükünü azaltmak amacıyla tasarlanan robotlar, Şubat ayında görevlerinin başında olacak. 90 litre kapasiteli soğutucusu olan 125 santimetrelik bu robotlar, kamera ve sensörleri sayesinde 360 derecelik görüş açılarına sahipler. Ayrıca 30 kilo ağırlık taşıma kapasiteleri var.

Katlar arasında hareket edebilecek olan robotlar, insanlarla karşılaştıkları takdirde ise “pardon, geçebilir miyim” gibi sözlerle müsaade isteyecek.

İnsanlarla Karşılaştıklarında İzin İsteyeceklerİlaveten; sağlık çalışanları robotları bilgisayar aracılığıyla bulunduğu yere çağırarak, taşıdıkları dolaptan ihtiyaç duyduğu malzemeye erişebilecek.

Akşam 5’ten sabah 8’e kadar çalışması planlanan robotlar, 1 senelik deneme süresi sonunda yararlı bulunursa Toyota ile daha uzun süreli anlaşma yapılacak.

Neticede; hastalardan alınan örnekleri ve gereken medikal malzemeleri personele taşıyacak olan robotların, çalışanların iş yükünü epey azaltması bekleniyor.

Sağlık Çalışanlarının Komutlarına Göre Malzeme TaşıyacaklarÖte yandan; haberde robotların Toyota’nın otonom sürüş teknolojisi temel alınarak geliştirildiği belirtilmiş. Tam da bu noktada; otomotiv devinin konuyla ilgili epey iddialı olduğunu hatırlatarak; şirketin geçtiğimiz haftalarda Toyota’nın Lexus’ta geliştirdiği en yeni otonom sürüşü ile gündeme geldiğini söylemek isterim.

İlaveten; 1 yıllık süre sonunda gelen taleplere göre robotların farklı görevler için kullanılmaya programlanabileceği de ifade edilmiş.

Toyota İmzalı Robotlar farklı Taleplere Göre TasarlanabileceklerSonuçta; robotlar her geçen gün biraz daha hayatımızın içine giriyor ve buna bağlı olarak sektör de hızla büyüyor. Öyle ki yapılan araştırmalara göre medikal robot sektörü 2021’de 12.80 milyar dolara ulaşacak. Ki bu rakam 2016’da 4.90 milyar dolar olarak belirtiliyor. Anlayacağınız; teknolojiyle birlikte dünyamız da hızla değişiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum