Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TotalEnergies Yıl Sonuna Kadar Rusya’dan Petrol Almayacak

Fransız enerji şirketi Ukrayna’ya açtığı savaş nedeniyle, Rusya’dan petrol ve petrol ürünleri alımına dair kararını açıkladı.
TotalEnergies Yıl Sonuna Kadar Rusya’dan Petrol Almayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa merkezli çok uluslu petrol şirketi TotalEnergies SE, Rusya için aldığı kararı duyurdu. Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü çatışmaların daha da kötüye gitmesi göz önünde bulundurularak, bu yıl sonuna kadar petrol ve petrol ürünü satın almayı durdurdukları açıklandı.

Rusya’nın Avrupa’da barışı tehdit eden Ukrayna’ya yönelik askeri saldırganlığını en sert şekilde kınandığı belirtildi. Bir Avrupa şirketi olarak, Rusya ile ilgili işlerini yönetmek için net davranış ilkelerinin şu şekilde tanımlandığı aktarıldı:

“Rusya’daki varlıklarının yönetimi üzerindeki sonuçları ne olursa olsun, mevcut ve gelecekteki Avrupa yaptırımlarına sıkı bir şekilde uyulmasını sağlayın ve işgücünün güvenliğini sağlarken Rusya’daki faaliyetleri kademeli olarak askıya alın.”

TotalEnergies’in sanılanın aksine Rusya’da herhangi bir petrol ve gaz sahası veya herhangi bir sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisi işletmediğine dikkat çekilirken, 24 Şubat 2022 itibarıyla Rusya’da yalnızca 3 geçici görevli bulunduğu söylendi. Şirketin, ekiplerinin güvenliğini sağlarken Rusya’daki faaliyetlerini kademeli olarak askıya almaya başladığı belirtildi.

Avrupa makamları tarafından tanımlanan çerçeve içinde Avrupa kıtasının enerji arzının güvenliğini sağlamaya yardımcı olunması gerektiği söylendi. TotalEnergies’in ABD ve İngiltere gibi diğer batılı ülkelerle aynı yerli kaynaklara sahip olmayan Avrupa kıtasının, arz güvenliğine katkıda bulunması gereken bir şirket olduğu aktarıldı.

Ukrayna’daki kötüleşen durum ve Avrupa’ya tedarik için alternatif kaynakların varlığı göz önüne alındığında, TotalEnergies olarak Rus petrol ve petrol ürünleri alımlarını 2022 sonuna kadar durdurmanın yanında, yeni sözleşmelere girmeme ve sözleşmeleri yenilememeye karar verildiği vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu