Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TL’deki Sert Düşüş Kripto Paralara Olan İlgiyi Artırdı

Haftanın ilk günü TL’de yaşanan düşüşün etkisi ile Google’da kripto aramalarının artmasına neden oldu.
TL’deki Sert Düşüş Kripto Paralara Olan İlgiyi Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk lirası, haftanın ilk günü döviz kurları karşısında sert bir düşüş yaşadı. Ekonomik belirsizlik ortamında insanların kripto varlıkları keşfetmek için Google’daki aramalara yöneldiği görülüyor. Son bir hafta içerisinde Bitcoin’e olan ilgiye bakıldığında, Google arama hacminde büyük artış yaşandığı ortaya çıktı.

BTC ile karşılaştırıldığında, Ethereum ve en popüler stabilcoin, Tether (USDT) 21 Mart’ta sırasıyla 13 ve 6 gibi daha düşük değerler kaydetti. Kriptoya olan ilgi TL’nin dolar karşısında yüzde 14’e varan düşüş ile paralel olarak artıyor. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanının Cumartesi günü Naci Ağbal’ın görevden alınması TL’nin değer kaybını hızlandırdı.

Kripto para Google arama trendi
Kaynak: Google

Grafikte Ağbal’ın görevden alındığı günde Bitcoin’deki aramaların zirve yaptığı görülüyor. Diğer yandan Ethereum ve Tether aramalarında da ufak çaplı bir artış söz konusu. Bitcoin’e olan ilginin diğer yatırım araçlarına göre çok daha fazla olduğu dikkat çekiyor. Kripto para TL’nin sert düştüğü gün yüzde 2.5 yükselişle 57.700 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Türk lirası, yalnızca 2021 başından bu yana ABD doları karşısında değerinin beşte birini geri kazandı. Son dönemde yaşanan %14’lük düşüş, Naci Agbal’ın kaydettiği ilerlemenin, enflasyonla mücadelede yüksek faiz oranlarının kullanılmasına karşı çıktığı söylenen bankacı ve politikacı olan yeni vali Şahap Kavcıoğlu’nun atanmasıyla geri alınabileceği endişesiyle tetiklendi.

Türk vatandaşları tarafından yapılan Bitcoin aramalarının sayısındaki artış, 2017-2018 boğa koşusu sırasında kaydedilen arama sayısının neredeyse iki katına ulaşmış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%