Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret İyimserliği Dow Jones Endeksi’ne 27.517 ile Rekor Kaydettirdi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in son açıklamaları ticaret iyimserliğini daha da artırırken, borsadaki hisse senetleri yükseldi. ABD’deki endeksler ise rekor seviyelere ulaştı.
Ticaret İyimserliği Dow Jones Endeksi’ne 27.517 ile Rekor Kaydettirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında bu ay içerisinde imzalanması beklenen ticaret anlaşmasında daha da ilerleme olduğuna dair haberler gelmeye devam ediyor.

Jinping, bu sabah yaptığı konuşmada ülkesinin ithalata daha fazla önem vereceğini, kurumsal işlem maliyetlerine ve düşük tarifelere devam edeceklerini söyledi.

“Biz insanlığın ortak malını ilk etapta hepimizin çıkarına kullanmayı kendi çıkarlarımıza göre kullanmaktan üstün tutuyoruz” şeklinde konuşan Jinping, anlaşmaya dair olumlu mesajlar verirken, söz konusu gelişme piyasalara yansıdı. ABD borsalarındaki endeksler rekor seviyelere tırmandı. Asya borsalarında ise daha sakin bir durum izlendi.

Kapanışı 27.462 puandan yapan Dow Jones Endeksi, gün içinde 27.517 ile rekor seviyeyi kaydetti.

Dow Jones Endeksi RekorGün içerisinde 3.085,20 – 3.074,87 puan arasında hareket eden S&P 500 Endeksi, kapanışı %0,37 değer kazancıyla 3.078,27 puandan yaptı. 8.451,37 puana kadar çıkan Nasdaq Endeksi ise günü %0,56 artışla 8.433,20 puandan tamamladı.

ABD ile Çin arasında pozitif gelişmeler ABD endekslerini rekora taşırken, Asya’da Tokyo’dakiler yükseldi, Seul ve Şanghay’dakiler ise daha sakin seyretti. MSCI Asya Pasifik Endeksi %0,3 oranında artış gösterdi. Topix Endeksi %1,69 yükselişle 1.694,61 puana ulaştı. Güney Kore Kospi Endeksi %0,55 artışla 2.142,01 puana, Hang Seng Endeksi ise %0,52 artışla 27.693,29 puana çıktı.

Elde edilen bilgiye göre ABD’nin 112 milyar dolarlık Çin ithalatına uygulanan ek gümrük tarifesini gerçi çekmeye hazırlandıkları öğrenildi.

Çin Devlet Başkanı Xi JinpingÇin Başbakanı Li Keqiang dün ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile bir araya geldi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ise ticaret anlaşmasına uyacakları yönünde açıklamalarda bulundu. İki ülke arasında anlaşmanın ilk aşamasını imzalamaya az bir süre kaldı.

Bu süreçte Jinping’in ekonomik açıklık ve küresel ticaret düzenine yönelik taahhütlerini yinelemesi iyimserliği artırdı. Bunun yanında Çin’in dünyaya kapılarını daha fazla açacağını söyleyen Çin Devlet Başkanı, özellikle ABD ile olan ticaret açığını azaltmak istediklerini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu