Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Bakanlığı Sodyum Formiat’ta Dampinge Karşı Soruşturma Başlattı

İthalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Bir şirketin başvurusu üzerine ithalatta damping yaratan bir ürüne dair nihai gözden geçirme soruşturması açıldı.
Ticaret Bakanlığı Sodyum Formiat’ta Dampinge Karşı Soruşturma Başlattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Resmi Gazete’nin 10 Nisan tarihli sayısında İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Yönetmeliğe dayanarak hazırlanan, 2021/17 numaralı tebliğ yayımlandı. Söz konusu tebliğ, yerli üretici firma olan MKS Marmara Entegre Kimya Sanayi Anonim Şirketi tarafından yapılan başvuru sonrasında alınan kararları kapsıyor.

Soruşturmaya konu olan ürün Çin Halk Cumhuriyeti menşeli 2915.12.00.00.12 GTİP’i altında yer alan “sodyum formiat” olarak açıklandı.
İTHALATTA HAKSIZ REKABETİN ÖNLENMESİNE İLİŞKİN TEBLİĞ
Kaynak: Resmi Gazete

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde; sodyum formiat ürününe yönelik yürürlükte bulunan dampinge karşı kesin önleme amacıyla, nihai gözden geçirme soruşturması (NGGS) açılmasına karar verildiği bildirildi.

Başvuru sonrasında yapılan incelemelerde, bahsi geçen firmanın “yerli üretim dalı” olarak anılacağı belirtildi. Alınan tedbirler kapsamında sodyum formiat ürününün ithalatında CIF bedelin %31’i oranında dampinge karşı önlemin yürürlüğe konduğu aktarıldı.

Devamında, “Mezkûr ilanı müteakip yerli üretim dalı tarafından ÇHC menşeli soruşturma konusu ürüne yönelik olarak iletilen başvurunun incelenmesi neticesinde, uygulanan dampinge karşı önlemin yürürlükten kalkması halinde dampingin ve zararın devam etmesi veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğuna ilişkin olarak bir NGGS açılmasını haklı kılacak bilgi, belge ve delillerin mevcut olduğu anlaşılmıştır.” bilgisine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu