Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlker Aycı: 5 Milyon Kişinin İşsiz Kaldığı Dönemde THY Kimseyi İşten Çıkarmadı

Salgın süresince yaşanan sıkıntıları ve krizi nasıl atlattıklarını anlatan THY YKB İlker Aycı, yakın zamanda yeni müjdeler vereceklerini söyledi. Şirket hisseleri ise negatif seyrediyor.
İlker Aycı: 5 Milyon Kişinin İşsiz Kaldığı Dönemde THY Kimseyi İşten Çıkarmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Mehmet İlker Aycı, coronavirüs salgın sürecini nasıl atlattıklarını ve yakın dönem planlarını anlattı. CNN Türk’e verdiği röportajda THY’nin pandemi boyunca tüm ikram ve hijyen şartlarını değiştirdiklerini söyleyen Aycı, kriterlere en uygun şirket seçildiklerini belirtti.

Önce yaşanan krizi analiz ettiklerini, daha sonra da buna uygun planlar yaptıklarını söyledi. Firmaların işten çıkarmalara yöneldiği zamanda THY’nin kimseyi işten çıkarmadığını söyleyen Aycı, pandemi sonrasında sıçrama yapabileceklerini aktardı.

THY’nin, APEX tarafından 600 havayolu içinden seçilen ve 10’dan az kuruma verilen Diamond statüsünü kazandığını söyledi.

Mehmet İlker Aycı RöportajıDünyanın en çok yolcu uçuran 6 hava yolu şirketinden biri olduklarını söyleyen Aycı, gelirlerinin %83’ünü global uçuşlardan elde ettiklerini açıkladı. Yurt içi uçuşlarının toplam gelirlerdeki payının %17 olduğunu belirtti. Salgın sürecince şartların değiştiğini, uçakların dezenfekte edildiğini ve 15 milyondan fazla hijyen kiti dağıttıklarını anlattı.

İkram aşamasının da tamamen hijyen şartlarını uygun hale getirildiğini söyledi. Kriz döneminde diğer birçok şirket gibi devletten yardım alma yoluna gitmediklerini söyleyen Aycı, güçlü analizler yapıp, özkaynaklarıyla bu süreci atlattıklarını anlattı. Geçen yıl havacılık sektöründe 5 milyon kişinin işten çıkarıldığını fakat THY’nin kimseyi işten çıkarmadığını söyledi.

Turkish Kargo dünyanın en büyük 5’inci şirketi olduğunu ve bu süreçte kargo alanında ciddi bir sıçrama elde ettiklerini dile getirdi. 25 olan kargo uçağı sayısının 50’ye çıkarıldığını ve dünyada ilk üçe girmeyi hedeflediklerini aktardı. Şu an dünya pazarındaki paylarının %5,4 olduğu bilgisini paylaştı.

Yakın zamanda yeni müjdeler vereceklerini söyleyen Aycı, ülkeye 10 milyar dolarlık döviz getirdiklerini bildirdi. Salgın döneminde THY’nin çalışanlarını bir arada tutmak ve ekibi dağıtmamak adına çaba gösterdiğini, kimsenin hakkını yemediğini sözlerine ekledi. Geçen yıl giderlerinin %53 azaldığını, 1.1 milyar dolarlık tasarruf ile Avrupa’nın en çok tasarruf yapan şirketi olduklarını açıkladı.

THYAO hisseleri saat 15:18 itibarıyla %1,30 düşüşle 12,17 TL’den işlem görüyor.
THY Hisseleri Düşüş Gösteriyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 12,33 liradan kapanan THY hisseleri, haftanın son işlem gününe 12,02’den başladı.  Günlük fiyat ortalaması 12,21 olurken, 12,02 – 12,34 arasında hareket etti. seansın başlamasıyla birlikte 12,02’ye geriledi. Devam eden dakikalarda hafif toparlanarak yataya yöneldi.

THY hisseleri yıllık bazda %12,43 negatif getiri sağladı. 20 günlük ortalaması 12,82 TL, 52 günlük ortalaması 12,55 TL oldu. Haftanın en düşük seviyesi 11,59, en yükseği 13,11, aylık olarak ise 11,59 ve 13,67 şeklinde gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu