Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tether’in İhraç Ettiği USDT’lerin Büyük Bölümünü İki Firma Alıyor

Yapılan yeni bir araştırma, Tether akışına sadece iki firmanın hakim olduğunu gösteriyor.
Tether’in İhraç Ettiği USDT’lerin Büyük Bölümünü İki Firma Alıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni bir rapora göre, Tether’in ihraç edilen ürünlerinin hangi firmalarda paylaşıldığı ortaya kondu. USDT, ABD doları gibi geleneksel para birimleri ile açık blok zincir ağlarında çalışan merkezi olmayan dijital para birimleri arasında bir köprü görevi görüyor.

Protos tarafından hazırlanan rapora göre, ihraç edilen USDT, öncelikle sadece iki piyasa yapıcı tarafından satın alındı. Alameda Research ve Cumberland, 2014 ile Ekim 2021 arasında, şimdiye kadarki tüm giden hacmin neredeyse %55’ini oluşturan USDT’de tahmini 60,3 milyar dolar aım gerçekleştirdi.

Tether borsalara dağıtım
Kaynak: Protos

Kripto para milyarderi Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen Alameda Research, 36,7 milyar dolar ile üretilen tüm Tether’in yaklaşık üçte birini satın aldı. Cumberland Global ise 23,7 milyar dolar ile ikinci sırada yer alıyor. Cumberland, 1992 yılında kurulan ve dünyanın en büyük finansal tüccarlarından biri olarak kabul edilen bir DRW Holdings yan kuruluşudur.

Protos, Tether Hazinesinin 36.7 milyar USDT’yi Alameda Research’e aktardığını ve bunun 31,7 milyar dolarının son 12 ayda elde edildiğini belirtiyor. Bu sayı, tüm giden USDT hacminin yaklaşık %37’sine eşittir.

Tether, Alameda’nın USDT’sinin 30,1 milyar dolardan fazlasını FTX borsasına gönderdi. Bununla birlikte, Alameda’nın ayrıca çeşitli farklı kripto para birimi borsalarında cüzdanları bulunuyor. Şirket Binance’a2,1 milyar dolar, Huobi’ye 1,7 milyar dolar ve OKEx’e 115 milyon dolar gönderdi. Kalan 705 milyon dolar ise borsa dışı adreslere aktarıldı.

Cumberland ise 23.7 milyar dolar USDT aldı. Geçen yıl Tether Hazinesinden USDT cinsinden 17,6 milyar dolar alım gerçekleştirdi. Bu rakam, şimdiye kadar kaydedilen tüm giden USDT hacminin %22’sini oluşturuyor.

Protos, Cumberland’ın bir likidite kaynağı ve Binance için piyasa yapıcı olarak önemine dikkat çekiyor. Tether, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük stablecoini olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, şirketin tokeni son zamanlarda düzenleyiciler tarafından inceleme altına alındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu