Yatırım yapmaya başla!

Tencent, ABD’nin Yaptırım Uyguladığı Çinli Şirketler Arasına Eklenebilir

ABD ile ile Çin arasında yaşanan gerilim ilerleyen günlerde Tencent’e sıçrayabilir.
Tencent, ABD’nin Yaptırım Uyguladığı Çinli Şirketler Arasına Eklenebilir

Son yıllarda ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim nedeniyle her geçen gün yeni bir gelişme ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu gelişmeler büyük oranda teknoloji ve sosyal medya şirketleri üzerinde etkisini gösteriyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana Çinli telekomünikasyon ve teknoloji şirketi Huawei’ye yönelik sayısız yaptırım uygulandı. ABD’li şirketlerin Huawei ile iş yapması için özel lisanslar tanımlanmıştı.

Gelinen noktada Huawei’nin pek çok şirket ile bağlantısı ABD tarafından kesilmiş durumda. Geçtiğimiz aylardan bu yana yaptırım dalgası TikTok ve WeChat’e sıçramış durumda. Son yılların en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok ve mesajlaşma uygulaması WeChat’in ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması isteniyor.

Aksi takdirde bu iki uygulamanın ABD’de erişime kapatılması söz konusu olacak. Geçtiğimiz gün ABD Ticaret Bakanlığı, TikTok ve WeChat’i uygulama mağazalarında yasaklanacağını açıklamıştı. Gelen haberler gösteriyor ki Çinli şirketlere yönelik yaptırımlar bunlarla sınırlı kalmayacak. Trump hükümetinin sıradaki hedefinin Tencent olduğu belirtiliyor. Bilindiği üzere Tencent, WeChat’in geliştiricisi konumunda ve dolayısıyla yeni yaptırımlar sürpriz olmayacaktır.

ABD, Tencent’e Yönelik Çalışmaya Başladı

ABD, Tencent’e Yönelik Çalışmaya Başladı

Çin’in en güçlü bilişim şirketlerinden biri olan Tencent, internet ve oyun alanında sunduğu hizmetler ile adından sıkça söz ettiriyor. Tencent son dönemde milyonlarca kişi tarafından oynanan PUBG: Mobile,Call of Duty: Mobile, Honor of Kings gibi popüler oyunların geliştiricisi konumunda. ABD hükümetinin Başkan Trump öncülüğünde Tencent’e yönelik yaptırım uygulama hazırlığında olduğu belirtiliyor.

Başlatılan çalışma kapsamında sektörün devleri Epic Games ve Riot Games gibi devlerden güvenlik standartlarının belirlenmesi hakkında bilgi istendiği ifade edildi. Bloomberg’de yer alan rapora göre Tencent için önümüzdeki günlerde incelemelerin başlaması ve belirlenen güvenlik standartlarının karşılanıp karşılanmadığının kontrol edilmesi planlanıyor.

Kurulacak komitenin oyun sektörüne özel bir çalışma yapacağı gelen bilgiler arasında. Tencent daha önce oyun sektöründe büyük yatırımlar yapmıştı. Epic Games ve Riot Games’in önde gelen geliştiricilerini kendi bünyesine katmıştı.

ABD’nin Çinli şirketlere yaptırımlarıya ilgili Ticaret Bakanı Wilbur Ross, “Bugün atılan adımlar, Başkan Trump’ın ulusal güvenliğimizi garanti altına almak ve Amerikalıları Çin Komünist Partisi’nin tehditlerinden korumak için elinden gelen her şeyi yapacağını bir kez daha kanıtlıyor” açıklamasında bulundu. Trump hükümetinin TikTok’ta olduğu gibi Tencent hisselerinin de ABD’li firmalara satılması talebinde bulunabileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Tencent’ten WeChat ve TikTok yasağına dair tepeden bakan ifadeler yer almıştı. Şirketten yapılan açıklamada, “Mayıs 2019’da ve birkaç gün önce alınan kararlara bakarsanız, bunun sadece ABD’nin yetki alanındaki yerleri kapsadığını görürsünüz. Dolayısıyla Çin’deki faaliyetlerimizde reklam veren şirketlere bakarak söyleyebilirim ki herhangi bir sorun görmüyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum