Yatırım yapmaya başla!

Telegram Kripto Parası Gram’ı Ekim Ayına Kadar Kullanıma Sunmayı Planlıyor

Mesajlaşma uygulaması Telegram’ın bir süredir kripto para geliştirdiği biliniyordu. Şirketin Ekim ayına kadar Gram adını verdiği kripto parasını yayınlayacağı belirtildi.
Telegram Kripto Parası Gram’ı Ekim Ayına Kadar Kullanıma Sunmayı Planlıyor

Son yıllarda Bitcoin’in büyük değer kazanması ile beraber teknoloji şirketlerinin ve sosyal medya platformlarının kripto paralara ilgi duymaya başladığı biliniyor. Pek çok geliştirici kendi kripto para birimini yayınlıyor ve küresel borsalarda işlem görüyor. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya devi Facebook, kendi kripto parası Libra’nın üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Libra duyurulması ile beraber büyük tartışma konusu oldu ve özellikle ABD yönetiminin önde gelen isimlerinin tepkisini çekti.

Facebook yetkilileri sorunları çözeceğini ve Libra’yı tüm talepleri yerine getirmeden çıkarmayacağını ifade ediyor. Facebook’un kripto parası Libra gündemdeki yerini korurken bir başka mesajlaşma uygulaması Telegram’ın da bu alanda çalışmalar yaptığı biliniyor. WhatsApp’ın en büyük rakibi olan konumunda olan ve kullanıcı sayısını sürekli artıran Telegram, Gram adını verdiği kripto parasını yayınlamaya hazırlanıyor.

Gram için Geri Sayım Sürüyor

Gram için Geri Sayım Sürüyor

The New York Times’ta yer alan habere göre Telegram’ın üzerinde çalıştığı kripto paranın yakın zamanda sunulması bekleniyor. Gram adı verilen yeni kripto paranın önümüzdeki 2 aylık süreçte işleme konulması hedefleniyor. Şirkete yakın kaynaklardan gelen haberlere göre Gram en geç 31 Ekim tarihine kadar sunulmuş olacak. Şirket aslında kripto parasını daha önce kullanıma sunmayı planlıyordu ancak geçtiğimiz Mayıs ayında çıkışı bir süre ertelediğini duyurmuştu.

Rusya merkezli mesajlaşma uygulaması Telegram, Gram için 1.7 milyar dolar yatırım aldı ve kripto paranın kullanıma sunulmaması halinde bu parayı geri iade etmesi gerekecek. Dolayısıyla şirketin bir an önce Gram’ı yayınlaması gerektiği söyleniyor. Çıkması beklenen kripto paraya yatırım yapan bazı isimler Telegram’ın bu parayı platformundaki 200 milyondan fazla kullanıcıya sunacağını ve dijital cüzdanda saklanacağını söyledi.

Telegram’ın kripto parasını piyasaya sürmesi ile beraber yasal düzenleyiciler ile uyum içinde çalışması gerekiyor. Şirketin daha önce bazı devletler ile çeşitli nedenler ile karşı karşıya geldiği biliniyor. Gram’ın yayınlanması sonrası ne gibi bir süreç yaşanacağı merak konusu. Diğer yandan Rusya’nın para birimi Ruble’nin sürekli değer kaybetmesi nedeniyle yönetimin Gram’a karşı nasıl tavır alacağı bilinmiyor. Putin’in kripto paralara yönelik daha önce sıcak bakmadığına dair açıklamalar yaptığı biliniyor.

Kripto Paralar Telegram’dan Transfer Edilecek

Kripto Paralar Telegram’dan Transfer Edilecek

Popüler mesajlaşma uygulaması kendi kripto parası Gram’ı üzerinde çalışmakla beraber mevcut kripto paralara kayıtsız kalmıyor. Yayınlanan son rapora göre mesajlaşma uygulaması, Button Wallet’in geliştirici ekibi ile beraber Telegram ağı üzerinden kripto paraların transferi üzerinde çalışıyor. Button Wallet üzerinden Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi en çok ilgi gören kripto paraların ticareti yapılabiliyor.

Yapılan anlaşma ile bu paraların transferini Telegram üzerinden yapmak mümkün hale gelecek. Süreç Button Wallet tarafından dağıtılacak ücretsiz kripto paraların dağıtılması ile başlayacak ve kullanıcılar 6.6 testet GRAMS adı verilen programı kullanacak. Bu projenin de tıpkı Gram gibi Ekim sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bullet Wallet’in CEO’su Alex Safanov, ‘Kripto paraların en büyük engeli kitlesel benimsenme. Bizim burada yaptığımız insanların gerçek para kullanmadan kripto para ticaretini öğrenme keyfini yaşamaları. Facebook’un Libra kripto parasıyla ilgili onca tantanaya bakarsak kripto paraları risk almadan keşfetmenin bir yolu yoktu. Artık TON kripto işlemleriyle biz bu yolu açtık.’ diye konuştu. Gelişmeler gösteriyor ki önümüzdeki aylarda Telegram’ın adını kripto para dünyasında sıkça duyacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum