Dolar (%-0.34) 13.4738
Euro (%-0.18) 15.4002
Sterlin (%-0.46) 18.4407
Ons (%0.34) 1822.73
Gram (%-0.14) 788.59
Çeyrek (%-0.14) 1289.35
THYAO (%1.42) 28,62
ASELS (%2.15) 24,66
PETKM (%2.10) 9,71
EUR/USD (%0.09) 1.14248
USD/JPY (%0.11) 114.32
EUR/GBP (%0.07) 0.835
Petrol (%0.34) 83.58
Gümüş (%0.66) 23.07
Bitcoin (%-0.81) 42748.35
Ethereum (%-1.23) 3272.55
Bist100 (%1.02) 2,094.06

Telegram, Kanallarda Reklam Göstererek Gelir Elde Edecek

Mesajlaşma uygulaması Telegram, kanallarda reklam göstermeye başlıyor.
Telegram, Kanallarda Reklam Göstererek Gelir Elde Edecek
24 Aralık 2020 | 12:50
Yorum

Mesajlaşma uygulamaları günümüzde başlıca iletişim araçları haline gelmiş durumda. Akıllı telefonların da yaygınlaşması ile beraber insanlar bu uygulamalardan en az birini ya da birkaçını kullanıyor. Bu uygulamaların başında Facebook’un sahibi WhatsApp geliyor. WhatsApp’ın alternatifleri arasında Telegram, WeChat Viber gibi uygulamalar öne çıkıyor.

Ancak WhatsApp’tan sonra en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarının başında Telegram geliyor. Rus yazılımcı Pavel Durov tarafından geliştirilen uygulama kullanıcı sayısını her geçen gün artırıyor. Gizlilik ve güvenlik odaklı yapısıyla dikkat çeken platform yeni özelliklerle sürekli güncelleniyor. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamaya göre Telegram gruplarında kullanıcıların sesli sohbet yapabilmesine olanak sağlayan bir özelliğin yolda olduğu duyurulmuştu.

Sürekli büyüyen Telegram’ın giderleri de aynı çizgide artıyor. Bu giderleri karşılamak için şirket yeni bir strateji belirledi. Durov sürekli gelişen uygulamalarının yeni gelir modelleri üzerinde çalıştığını söyledi. Ünlü geliştirici Telegram kanallarında önümüzdeki yıldan itibaren reklam gösterimi yapılacağını belirtti.

Kanallarda Reklam Gösterilecek

Kanallarda Reklam Gösterilecek

Telegram’ın bugün itibarıyla 500 milyon aktif kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Son dönemde pek çok kişi ya da şirket Telegram üzerinden kendi kanallarını açıyor ve insanlar ile iletişime geçiyor. Bu da platformun bir mesajlaşma uygulamasından çok daha fazlasını sunmasını sağlıyor. Artan kullanıcı sayısının sunucu giderlerini de yükselttiğini belirten Durov, yılda 100-200 milyon dolara yakın gelire ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

Bugüne kadar Telegram’ın masraflarını kendi kişisel hesabından ödediğini söyleyen Durov, “Mevcut büyümesiyle Telegram, milyarlarca kullanıcıya ulaşma ve uygun finansman gerektirme yolunda ilerliyor. Bir teknoloji projesi bu ölçeğe ulaştığında, genellikle iki seçenek vardır. Maliyetleri karşılamak için para kazanmak ya da şirketi satmak.” diye konuştu.

Durov’dan WhatsApp’a Gönderme

Durov'dan WhatsApp'a Gönderme

Telegram’ı WhatsApp’ı kuranlar gibi satmayacaklarını söyleyen Durov, hizmet kalitesinin artırılması adına kanallarda reklam göstermeye başlayacaklarını ifade etti. Şirketin gelecek yıldan itibaren gelir elde etmeye başlayacağını vurgulayan Telegram patronu, uygulamanın mesajlaşmanın yanı sıra sosyal ağ boyutu olduğuna dikkat çekiyor.

Bu kanalların sahipleri üçüncü taraf platformlara ait reklamları gösterebileceğini açıklayan Durov, bunların gizliliğe saygılı ve kullanıcı dostu olacağını ifade etti. Telegram’ın mesajlaşma bölümünde reklam gösterimi olmayacak ve bu özellik şu an için kanallar ile sınırlı olacak.

Son dönemde kanal yöneticileri sohbet sırasında kullanıcılara reklam göstermeye başlamıştı. Bu da kullanıcı deneyimini olumsuz etkiliyor. Telegram tarafından yapılacak güncelleme ile bu sorunun önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yeni gelir modelleri sayesinde önümüzdeki yıllar boyunca büyümeye devam edeceklerini söyleyen Durov, “Sayısız yeni özelliği kullanıma sunabileceğiz ve milyarlarca yeni kullanıcıya hizmet verme imkanımız olacak. Bunu yaparken, bağımsız kalacağız ve değerlerimize sadık kalacağız ve bir teknoloji şirketinin nasıl çalışması gerektiğini yeniden tanımlayacağız.” açıklamasında bulundu.

Daha önce WhatsApp’ta da Durumlar bölümünde reklam gösterileceği gündeme gelmiş ancak şirketten somut bir adım atılmamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar