Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Telegram CEO’su Durov, WhatsApp’ın Değişen Gizlilik Politikasını Değerlendirdi

Telegram’ı geliştiren Pavel Durov, WhatsApp’ın gizlilik politikasındaki değişikliğe dair açıklamalarda bulundu.
Telegram CEO’su Durov, WhatsApp’ın Değişen Gizlilik Politikasını Değerlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde sosyal medya gündeminde en çok konuşulan uygulamaların başında WhatsApp’ın geldiğini söyleyebiliriz. Facebook bünyesi altında faaliyet gösteren mesajlaşma devi kısa süre önce gizlilik politikasında değişiklik yapacağını duyurdu ve kullanıcılara bunu kabul etmelerini gerektiren bir bildirim göndermeye başladı. Bu bildirimi kabul etmeyen kullanıcılar 8 Şubat tarihinden sonra WhatsApp’a giriş yapamayacak.

Şirket toplanan verilerin Facebook ile paylaşılacağını ve bunun kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunulması amacıyla yapıldığını belirtiyor. Mesajlaşma içerisindeki verilerin toplanmayacağı, bunun yerine uygulamanın kullanılış şekli, konum bilgileri gibi diğer veriler toplanacak ve bu reklam gösterimlerinde kullanılacak. WhatsApp son olarak gizlilik politikası ile ilgili yeni bir açıklama daha yaptı ve “Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor.” ifadesini kullandı.

Son günlerde pek çok kişi WhatsApp alternatifi uygulamalara yönelmeye başladı. Özellikle Telegram, Signal ve BiP servislerine artan bir ilgi söz konusu. Yaşanan durumla ilgili Telegram CEO’su Pavel Durov çarpıcı açıklamalarda bulundu. Durov, WhatsApp’ın yapacağı değişiklik sonrası Telegram’a geçişlerin hızlandığını söyledi.

Durov’dan WhatsApp Açıklaması

Durov’dan WhatsApp Açıklaması

Telegram uzun zamandır gizlilik odaklı yapısıyla dikkat çeken bir uygulama ve pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Son günlerde WhatsApp’tan bir kaçış furyası başladı ve Telegram’daki kullanıcı sayısında artış saptandı. Telegram’ın CEO’su Pavel Durov daha önce WhatsApp’a yönelik yaptığı eleştirisel açıklamaları ile adından söz ettirmişti.

Durov, WhatsApp’ın gizlilik politikasındaki değişiklikle ilgili açıklamasında, “Milyonlarca insan WhatsApp’ın kurallarındaki son değişiklikler nedeniyle kızgın. Söylediklerine göre güncellenmiş kurallar çerçevesinde kullanıcılar kişisel bilgilerinin tümünün Facebook’un reklam sistemine aktarımını kabul etmek mecburiyetinde. Bu sebeple WhatsApp kullanıcılarının birkaç yıldır süren Telegram’a kaçışının hızlanmış olmasında şaşılacak bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

Durov uygulamalarının neden bu kadar popüler olduğunun anlaşılması için Facebook tarafından özel bir departman kurulduğunu söyledi. Bugün itibariyle Telegram’ın dünya genelinde 500 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor. Durov, Facebook gibi reklam ve pazarlama işlerine milyarlarca dolar harcamadıklarını söyledi.

İnsanların kendileri için en iyisinin ne olduğuna karar verebileceklerini söyleyen Durov, Telegram’ın Facebook için ciddi bir problem haline geldiğini vurguladı. Diğer yandan Telegram’ın Twitter hesabından da WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesine yönelik mizahi bir gönderme yapıldı. Telegram’ın paylaşımına buradan göz atabilirsiniz. Görünen o ki WhatsApp’ın politikasında yaptığı değişiklik en çok Telegram’a yarayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu