Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Telegram CEO’su Apple ve Google’ın En Tehlikeli Şirketler Olduğunu Söyledi

Telegram’ın CEO’su Pavel Durov, Apple ve Google’ın en tehlikeli şirketler olduğunu söyledi.
Telegram CEO’su Apple ve Google’ın En Tehlikeli Şirketler Olduğunu Söyledi

Son günlerde dijital platformlar hemen herkes tarafından tartışma konusu haline geldi. Başta WhatsApp’ın gizlilik politikasında yaptığı değişiklikler ve geçtiğimiz hafta ABD’de Trump yandaşlarının kongre baskını ile beraber, tüm gözler bu mecralara çevrilmiş durumda. WhatsApp’a yönelik artan tepki insanların Telegram’a daha fazla ilgi göstermesine neden oldu.

Mesajlaşma uygulamasının kurucusu Pavel Durov, son günlerde yaptığı açıklamalar ile dikkatleri üzerine topluyor. Kısa zaman önce WhatsApp’ın değişen gizlilik politikasını değerlendiren Telegram CEO’su, kullanıcılar için çok daha büyük tehlikelerin olduğundan bahsetti.

Durov’a göre Apple ve Google çok daha büyük risk teşkil ediyor. Twitter’ın Trump’ı kalıcı olarak engellenmesini hatırlatan Durov, şirketlerin tekel hale gelmesinin doğal sonuçlarını yaşadığımızı söyledi. Twitter ve WhatsApp’ın yanı sıra Apple ve Google’a söylediği sözler yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyecek gibi duruyor.

Durov’dan Çarpıcı Açıklamalar

Durov’dan Çarpıcı Açıklamalar

Telegram yaratıcısı Pavel Durov, Apple ve Google’ın tekelinin Twitter’daki baskıdan daha tehlikeli olduğunu düşünüyor. Bu, Parler ile ortaya çıkan duruma benzer bir durumda Telegram’ın mevcut kalmasını garanti edip edemeyeceği sorusuna yanıt olarak belirtildi. ABD’deki kongre baskınının organize edildiği düşünülen Parler adlı uygulama geçtiğimiz günlerde iOS ve Android mağazalarından kaldırılmıştı.

Apple ve Google servisleri arasında seçim yapmak açısından iOS’tanAndroid’e geçmenin daha iyi olduğunu söyleyen Durov, “Apple ikisinden daha tehlikelidir, çünkü kullandığınız uygulamaları tamamen kısıtlayabilirsiniz, Android’de ise APK aracılığıyla programları kendiniz yükleyebilirsiniz.” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Telegram ekibinin Safari için çok işlevli bir web uygulaması üzerinde çalışmaya devam ettiğini de sözlerine ekleyen Durov, iPhone kullanıcılarının App Store’da engellenmiş olsalar bile Telegram’ı kullanmalarına yardımcı olacaklarını belirtti. Geliştiriciler Android işletim sistemini iOS’a göre daha fazla tutuyor. Bunun sebebi ise Android’in açık kaynak kodlu olması.

Bu hem uygulamaların içerikleri hakkında fikir veriyor hem de geliştiricilere özelleştirme imkanı sunuyor. iOS yüklü cihazlara App Store harici bir kaynaktan uygulama yüklenemiyor. Play Store’da ise APK dosyaları aracılığı ile üçüncü taraf mecralardan bu işlem yapılabiliyor. Durov, Android ekosisteminin daha fazla alternatif içermesi nedeniyle iOS’a nazaran kullanılabilir olduğunu düşünüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum