Yatırım yapmaya başla!

Teknosa 2015’te Büyük Oranda Zarar Etti!

Teknosa 2015’te Büyük Oranda Zarar Etti!

25 Temmuz 2010 tarihinde kurulan ve Hacı Ömer Sabancı Holding Anonim Şirketi bünyesinde faaliyet gösteren TeknoSA A.Ş. Elektronik Eşya Perakende Zinciri, bugün dördüncü çeyrek verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Teknosa’nın dördüncü çeyrek zararı 73 milyon TL oldu. Oysaki şirket dördüncü çeyrekle ilgili değerlendirmede, oluşabilecek zararın 3 milyon TL civarında olmasını bekliyordu. Ancak bugün açıklanan veriler Teknosa’nın beklenilenin oldukça üzerinde bir zararla karşılaştığını ortaya koymuş oldu.

Teknosa’nın 2015 yılındaki net zararı ve net satışları hangi boyutta gerçekleşti?

Açıklanan dördüncü çeyrek verileri doğrultusunda Teknosa’nın 2015 yılı net dönem zararı da ortaya çıkmış oldu. Böylelikle Türkiye’nin önde gelen elektronik eşya perakende zinciri Teknosa’nın 2015 yılı net dönem zararı toplamda 94,6 milyon TL’ye ulaşmış oldu. Teknosa kurulduğu 2010 yılından bu yana ilk kez bu denli zarar etmiş durumda. Ayrıca Teknosa, dördüncü çeyrek verilerinde net satışlarını da açıkladı. Açıklanan veriler doğrultusunda şirketin net satışları dördüncü çeyrekte yüzde 13 oranında arttı. Bu artışla birlikte Teknosa’nın net satışları 965 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiş oldu.

Teknosa 2016 yılı için beklentilerini de açıkladı;

Şirket bugün açıklanan dördüncü çeyrek verilerinin ardından, 2016 yılı için beklentilerini ve hedeflerini Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. Açıklanan ön görüler doğrultusunda, Teknosa 2016 yılı hedefleri arasında mağazacılık satışlarında yüzde 10, teknosa.com satışlarında yüzde 45 artış beklendiğini açıkladı. Açıklamanın devamında ise şirketin e-ticaret operasyonlarındaki büyümesini çoklu kanal stratejisi ile devam ettirme kararı aldığı belirtilerek, KlikSA operasyonlarının küçültülerek TeknoSA çatısı altında outlet kanalı olarak sürdürülmesinin hedeflendiği açıklandı. Teknosa gerçekleştireceği bu hedefler doğrultusunda 2016 yılı için konsolide gelir öngörüsünün ise 3,3 milyar TL seviyesinde olduğunu belirtti.

Teknosa 2016 yılında 40 milyon TL yatırım yapacak!

KAP’a yapılan açıklamanın son bölümde ise Teknosa, 2016 yılı FAVÖK marjı ve yatırım hedeflerini de açıkladı. Teknosa 2016 yılı için FAVÖK marjı hedefinin yüzde 3.5 olduğunu açıkladı. Ayrıca bu seneyi fırsatlar yılı olarak niteleyen şirket, bu yıl için yatırım hedeflerinin büyük olduğunu ve bu doğrultuda 40 milyon TL yatırım hedefi belirlendiğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum