Yatırım yapmaya başla!

Tekelci Davranmakla Suçlanan Apple Uygulama Mağazası App Store’u Yeniden Tasarladı

Geçtiğimiz günlerde App Store’a yönelik tekel suçlamaları ile gündeme gelen Apple, uygulama mağazasını güncelledi. Şirket bununla beraber mağazanın kurallarına dair bir yazı yayınladı.
Tekelci Davranmakla Suçlanan Apple Uygulama Mağazası App Store’u Yeniden Tasarladı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, milyonlarca kullanıcı ve çok sayıda uygulama geliştiriciye hizmet vermekte. Bununla beraber teknoloji devine zaman zaman davalar açılıyor. ve çeşitli suçlamalarda yöneltiliyor. Geçtiğimiz günlerde şirketin aleyhine açılan bir dava bu durumu ortaya koydu. Teknoloji devine App Store’da kendi uygulamalarını daha fazla öne çıkardığına dair suçlamada bulunulmuştu.

Davada iddia edilene göre Apple’ın kendi tekelini korumak istediği ve iOS uygulamalarından yüzde 30 komisyon almak için kendi uygulamalarını öne çıkardığı belirtilmişti. Mahkeme ise açılan davayı haklı bulmuş ve Apple aleyhine karar vermişti. Dava sonrası teknoloji devinden ilk açıklama geldi. Şirket mağaza kurallarına dair uzun bir yazı yayınladı ve App Store’un tasarımını yeniledi.

Apple’dan Tekel Suçlamalarına Yanıt

Apple’dan Tekel Suçlamalarına Yanıt

Apple’a bir süredir kendi uygulamalarına yönelik tekelci tavır takındığına dair suçlamalar yapılıyordu. Mahkeme kararı sonrası şirketten ilk hamleler gelmeye başladı. Teknoloji devi ilk olarak App Store’un web sitesinin tasarımını güncelledi ve mağaza kurallarına dair bilgilendirme yazısı yayınladı. Yayınlanan yazıda mağazanın nasıl yönetildiğine ve geliştiricilere sunulan iş modellerinden bahsedildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Apple sözcüsü, “App Store’un herhangi bir metrik tarafından tekel olmadığını ve geliştiricilerin uygulamaları için ücretlendirmek istedikleri fiyatı belirleyebildiklerini vurgulamak isterim. Bu konuda şirket hiçbir role sahip değil.” ifadelerinde bulundu. Şirket App Store’daki uygulamaların yüzde 84’ünün ücretsiz olduğunu ve geliştiricilerin bu uygulamalardan sadece yüzde 30 komisyon alabildiğini ifade etti.

Özellikle şirket rekabet halinde olduğu Spotify ve Waze gibi uygulamalara karşı tekelci davranmakla suçlanmıştı. Apple ise yeni web sitesinde tüm uygulamaların dağılımını eşit bir şekilde listeledi. Mahkemenin ilk olarak ortaya koyduğu tavır davacılardan yana ancak sürecin devam edeceği belirtiliyor. Apple tarafından yapılan detaylı açıklamanın ardından mahkemenin duruşunda bir değişiklik olur mu bunu da zaman gösterecek.

Apple TV ve Apple Music macOS için Göründü

Apple TV ve Apple Music macOS için Göründü

Şirkete yakın kaynaklar tarafından macOS işletim sistemi için Apple Music ve Apple TV uygulamalarının geliştirileceği belirtilmişti. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan WWDC 2019 etkinliğinde Apple’ın resmi olarak yeni uygulamaları tanıtması bekleniyor. Ancak geri sayımın sürdüğü şu günlerde yeni sızıntılar ortaya çıktı.

9toMac tarafından paylaşılan ekran görüntülerinde macOS’a özel Apple Music uygulamasına yer verilmiş. Görüntülerde Apple Music’in iOS benzeri tasarımının macOS’a aktarıldığı gözlerden kaçmıyor. TV uygulamasında da benzer bir tasarıma yer verildiğini söyleyebiliriz. İki uygulamada da iTunes’tan esinlendiği görülüyor.

Şirketin geliştirdiği uygulamaların büyük bölümünde sade ve minimalist bir tasarım olduğunu söyleyebiliriz. Öyle görünüyor ki yeni uygulamalarda da bu çizginin dışına çıkılmamış.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum