Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Ocak Ayı 4. Hafta Verileri, Dar Banttaki Dolar ve Kayıplı Euro

Güncellenen verilerde hanehalkı ve şirket döviz mevduatlarında artış, hisse senedi ve tahvil piyasasındaki yabancı artışı ve TL'nin dolar ile Euro karşısındaki performansına bakış.
TCMB Ocak Ayı 4. Hafta Verileri, Dar Banttaki Dolar ve Kayıplı Euro
Son Güncelleme: 
Yorum

Ocak ayının son haftasında açıklanan TCMB verileri ılığında hisse senedi piyasasına 270 milyon dolarlık bir giriş gerçekleşirken, reponun hariç tutulduğu tahvil piyasasına 105 milyon dolarlık yabancı girişi gerçekleşti. Açıklanan verinin ardından 2019 yılında hisse senedi piyasasına girişler 1.3 milyar dolara, tahvil piyasasına girişler ise 0.3 milyar dolara yükseldi.

Aynı haftasında hanehalkı ve şirketlerin döviz mevduatlarında artış gözlendi. Bir önceki haftaya kıyasla döviz mevduatları hanehalkında 1.4 milyar dolar artarken, şirketlerde ise 0.2 milyar dolarlık artış açıklandı. Türk lirasının değer kazanımına rölatif hanehalkı ve şirketlerin döviz mevduatlarındaki yükseliş dizisi seyrini korudu. 

21 haftalık yükseliş dizisinde 13.3 milyar dolara ulaşan bir artış dikkat çekti. Ocak ayının son haftasındaki güncelleme ile hanehalkı döviz mevduatları 95.6 milyar $’a, şirketlerin döviz mevduatları ise 67.7 milyar $’a yükseldi.

Dolar TL Kuru Dar Bantta Hareket Ediyor

Dolar TL kurunda gözlenen seyir 5,20 altındaki hareketlerde 5,17 seviyesini işaret eden bir duruş sergilemekteydi. Buna karşılık 5,25 seviyesinin üzerindeki gün sonları ile 5,28 seviyesinin aşılması yukarı yönlü hareketin devamını çağırabilecek nitelikte okundu. Dolar için 5,2470 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama bugün öğleden sonraki değer kaybı ile aşağı yönde değişime olanak sunmakta. Günlük bazdaki hareket marjı haftanın son işlem gününde 5,2307-5,2782 noktalarında gözleniyor.

ABD Dolarını ülkenin ticaret hacmi en yüksek olan 6 ülke para birimine karşı değerlendiren Dolar Endeksi (DXY) bugün 96,52 seviyesinde hareket ederken 0,20 ct’lik bir hareket karşımıza çıkmakta. 100 günlük ortalamanın 96,26 seviyesi baz alındığında yukarı yönlü seyrin görece sağlıklı olduğu düşünülebilir.

Euro TL Karşısında Değer Kaybederken BIST 100 Harekete Paralel

Euro TL karşısında bugün %0.39 değer kaybı ile 5,9489 TL’den işlem almakta. Bölgeden İngiltere’nin ayrılma gündemindeki belirsizlikler, İtalya’nın teknik taraflı resesyonu ve Almanya’nın negatif güncellenen verileri ile AB’nin büyüme beklentilerini kısması kaynaklı reaksiyonunu olumsuz gösteren Euro TL karşısında 1 yıllık farkını %28.13 değerlenme ile gösterdi.

Borsa İstanbul 100 endeksinde haftanın son işlem gününün son işlem saatlerine gelinmiş olması ile değer kaybının artış göstermesi gündeme geldi. %0.50 civarında bir gerileme kaydeden endeks 102,294 puanda işlemlerine devam ediyor. Son zamanlarda yakından takip edilen ve yüksek volatilite göstermiş olan THYAO bugün yatayda grafikler çiziyor.

ISCTR’nin yine bankacılık bileşenlerinden ters orantıda hareket etmesi gözlenirken hisse %2.64 değerlenme ile 5,42 TL/p’de, GARAN ise %0.11 değer kaybı ile 8,85 TL’den fiyatlanmakta.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu