Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Açıkladı: Kapasite Kullanım Oranı Mart’ta Artışa Döndü

Yurt içinin beklenen verilerinden Mart ayına ilişkin kapasite kullanım oranı raporu Merkez Bankası tarafından yayımlandı. Sonuçlar haberde;
TCMB Açıkladı: Kapasite Kullanım Oranı Mart’ta Artışa Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart 2022 dönemine ilişkin imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) raporunu yayımladı.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,7 puan artarak yüzde 77,3 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 1,0 puan artarak yüzde 78,2 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle Şubat ayındaki azalış tersine döndü.

Mart ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 1761 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirildi.

KKO Şubat’ta bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak yüzde 76,6 seviyesinde gerçekleşmişti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak yüzde 77,2 olmuştu.

Mal Grupları KKO Mart 2022
KAYNAK: TCMB

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası raporuna göre mal grupları itibarıyla kapasite kullanım oranı yatırım malları ve tüketim mallarında artarken ara mallarda değişim göstermedi.

KKO yatırım mallarında yüzde 76, ara mallarda yüzde 78,7 ve tüketim mallarında yüzde 75,5 oldu. Dayanıklı tüketim malları kapasite kullanım oranı Mart’ta yüzde 75’e çıkarken dayanıksız tüketim malları yüzde 75,6’ya çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu