Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Haftalık Verilerine Göre Yabancılar 59 Milyon Dolarlık Menkul Kıymet Aldı

Bir süredir faiz indirimine gideceği konuşulan TCMB, haftalık menkul kıymet istatistiklerini açıkladı.
TCMB’nin Haftalık Verilerine Göre Yabancılar 59 Milyon Dolarlık Menkul Kıymet Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu sabah TCMB tarafından yayımlanan Mayıs ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistikleri henüz açıklanmışken, hemen ardından banka tarafından haftalık menkul kıymet istatistikleri yayımlandı. Yine TCMB tarafından haftalık olarak ilan edilen menkul kıymet istatistiklerine göre yabancıların 59 milyon dolarlık menkul kıymet aldığı görüldü.

5 Temmuz haftasını kapsayan süreçte yurt dışındaki yerleşikler toplamda net olarak 130,1 milyon dolar tutarında hisse senedi alımı gerçekleştirdi. Bunun yanında yine yurt dışındaki yerleşikler aynı dönemde 70,8 milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi (DİBS) aldı. Şirket İçi Borçlanma Senedi (ŞBS) satış tutarı ise 19,6 milyon dolar tutarında.

Yurt dışı yerleşiklerin bir önceki haftaya ait 29 milyar 211,9 milyon dolar tutarındaki hisse senedi stoku, 5 Temmuz haftasında 31 milyar 401,8 milyon dolara ulaştı.

Yurt Dışı Yerleşiklerin Bir Önceki Haftaya Ait Hisse Senedi StokuYine geçtiğimiz hafta yurt dışında bulunan yerleşik kişilerin DİBS stok tutarı ise 14 milyar 622,2 milyon dolar iken bu rakam da 15 milyar 183,4 milyon dolara fırladı. Yine aynı dönemde yurt dışı yerleşiklerin ŞBS tutarının ise 19,6 milyon dolarlık satış ile 491,6 milyon dolardan 472 milyon dolara indiği ortaya çıktı.

Yapılan değerlendirmelere göre son 1 yılda kümülatif para girişi 980 milyon dolar olarak kaydedilirken, Devlet İçi Borçlanma Senetleri ve ÖST’lerde net 90 milyon dolarlık satış oldu. Yine son 1 yıldaki kümülatif para çıkışı tutarı ise 4.14 milyar dolar.

Son 1 Yılda Kümülatif Para Girişi 980 Milyon DolarBunlarla birlikte yabancılar 28 Haziran haftasında net 18 milyon dolarlık menkul kıymet alırken, yurt dışındaki yerleşikler aynı dönemde 29,4 milyon dolarlık hisse senedi alımı gerçekleştirmişti. 11 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirilmişti.

Şimdilerde tüm dikkatler TCMB’nin 25 Temmuz’da yapacağı PPK toplantısındayken, faiz indiriminde nasıl bir yol izleneceği merak ediliyor. Fed Başkanı Powell tarafından dün yapılan Kongre konuşmasının ise TCMB’yi faiz indirimine daha çok yöneltebileceği söz konusu. ABD ülke ekonomisini değerlendiren konuşmaların piyasa bir etkiye sahip olmadığını söylemek olanaksız.

Geçtiğimiz günlerde yatırımcısına en fazla kazanç sağlayan finansal enstrüman DİBS olmuştu. En yüksek reel getiriyi sağlayan DİBS’e karşı, Euro ile dolara yatırım yapanların çoğunlukla kaybettiği tespit edilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu