Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarıma Bağlı Gelişmekte Olan Ekonomiler İklim Risklerine Daha Savunmasız

Küresel danışmanlık firması tarafından yayınlanan en yeni iklim riski raporu, kişi başına GSYİH seviyeleri düşük olan ülkeler ve bölgelerin, iklim değişikliğine daha savunmasız olduklarını gösterdi.
Tarıma Bağlı Gelişmekte Olan Ekonomiler İklim Risklerine Daha Savunmasız
Son Güncelleme: 
Yorum

McKinsey Global Institute tarafından yayınlanan en yeni iklim riski raporu kişi başına GSYİH seviyeleri düşük olan ülkeler ve bölgelerin, iklim değişikliğine daha fazla maruz kaldıklarını gösterdi.

“Yoksul bölgeler genellikle fiziksel eşiklere daha yakın iklimlere sahiptir. Açık hava çalışmalarına ve doğal sermayeye daha fazla güveniyorlar ve hızlı uyum sağlamak için daha az finansal araçlara sahipler.” diyen McKinsey, örneğin bir iklim değişikliğinin gıda sistemi performansını hem geliştirebileceğini hem de düşürebileceğini bildirdi.

Bazı bölgelerde mahsul veriminin artarken diğerlerinde çevresel koşulların mahsullerin tamamen bozulmasına yol açabileceğini söyledi.

Küresel danışmanlık firması, Kanada, Rusya ve Kuzey Avrupa’nın bazı bölgelerinin daha yüksek sıcaklıklar daha fazla tarımsal verime yol açabileceğinden, iklim koşullarındaki değişiklikten biraz faydalanabileceğini kaydetti.

Kanada, Rusya ve Kuzey Avrupa İklim Değişikliği Faydalanabilir McKinsey Global Institute direktörü Jonathan Woetzel, bununla birlikte etkilenen bölgeler için acil adımların maliyetli olabileceğini söyledi. Uyum tedbirlerini finanse etmenin özellikle gelişmekte olan ülkelerde çok önemli olduğunu ve bunun daha fazla kamu-özel sektör ortaklığı gerektirebileceğini dile getirdi.

Temel adaptasyon önlemlerinin; insanları ve varlıkları korumak, dayanıklılık oluşturmak, riskleri azaltmak ve uygun finansman ve sigortanın mevcut olmasını sağlamayı içerdiği aktarıldı.

İklim değişikliği etkileriyle mücadele etmek için gelişmekte olan ülkelerin hükümetlerinin doğal afetlere karşı dayanıklılıklarını artırmak amacıyla belirli bir bölgeye yatırım yapmayı düşünen kurumlara güvence vermenin yanı sıra giderek daha fazla sigortacılara ve diğer sermaye piyasalarına baktıklarını ekledi.

McKinsey’e göre 1880’lerden bu yana ortalama küresel sıcaklık, önemli bölgesel farklılıklar ile yaklaşık 1.1 santigrat derece artış gösterdi.

McKinsey Raporu İklim Riskleri Savunmasız İklim değiştikçe, tehlikelerin yoğunlaşmasının ve daha fazla bölgeyi etkileyen daha geniş bir fiziksel etkiye sahip olmasının muhtemel olduğu konusunda uyarı yapıldı. Kişi başına GSYİH’ye dayanarak ülkelerin üst çeyreğinin, işlenebilirlik göstergesine gelindiğinde 2050 yılına kadar alt çeyreğe göre çok daha küçük bir risk artışına sahip olacağını aktardı.

Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu’na göre GSYİH’nin önemli bir yüzdesini tarımdan alan ülkeler, yoğun ısı ve yağış bitkileri öldürdüğü ve saha çalışmasını geciktirdiği için en fazla risk altında olabilirdi.

Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu tarafından yapılan 2019 tarihli bir araştırma da ortalama küresel sıcaklıktaki yıllık 0.04 santigratlık bir artışın, 2100 yılına kadar dünyanın kişi başına düşen GSYİH’sini yüzde 7.22 azaltacağını öngörmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu