Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarihi Zirve Sona Erdi: Lavrov ve Kuleba’dan Açıklamalar

Rusya ile Ukrayna Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov ve Dmitrov Kuleba, Antalya'da düzenlenen Diplomasi Forumu sonrasında açıklamalarda bulundu.
Tarihi Zirve Sona Erdi: Lavrov ve Kuleba’dan Açıklamalar
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’nin arabuluculuk girişimleri ile Antalya’da düzenlenen, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları’nın bir araya geldiği zirve tamamlandı. Toplantı sonrası Rus ve Ukraynalı mevkidaşlar, Lavrov ve Kuleba açıklamalarda bulundu.

Kameraların karşısına ilk olarak Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba geçti. Kuleba açıklamasının başında Çavuşoğlu’na teşekkür ederek, Rusya ile Ukrayna arasındaki ilk temasın gerçekleştiğini söyledi.

Kuleba: Ateşkes Mümkün Değildi

Kuleba: Ateşkes Mümkün Değildi

Mariupol’de havadan bombalamalar gerçekleştiğinin altını çizen Kuleba, bölgenin ateş altında olduğunu söyledi. Toplantının insani bir koridorun açılması amacıyla gerçekleştirildiğini belirten Kuleba, “Ancak maalesef Lavrov bu konuda bir taahhüt veremedi. Böyle bir konumda değildi. 24 saatlik bir ateşkes konusunu dile getirdik.” ifadelerini kullandı.

Ateşkes konusunda bir ilerleme olmadığını belirten Ukraynalı bakan, çabalarını sürdüreceklerini ve ilerleyen dönemde yine görüşmeler yapabileceklerini söyledi.

Kuleba sözlerini tamamlarken, “Biz savaşı durduramıyoruz. Bize saldıran ülke ve devlet bunu istemiyorsa savaşı durduramayacağız” açıklamasında bulundu.

Lavrov: Çözümü Destekliyoruz

Lavrov: Çözümü Destekliyoruz

Bakan Kuleba’nın açıklamalarının ardından, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, kameralar karşısına geçti. Antalya’daki tarihi zirveye dair açıklamalarda bulunan Lavrov, çözüme yönelik girişimleri desteklediğini ve müzakerelerin yerini hiçbir şeyin tutmadığını söyledi.

İnsani koridor açılmasına dair önerilerini bu toplantıda da tekrarladıklarını söyleyen Lavrov, konuşulanların kağıt üzerinde kalmamasını ve çözümden yana olduklarını kaydetti.

Rus bakan sözlerinin devamında Putin’in Zelenskiy ile görüşmekten kaçınmadığını vurguladı. Ukrayna’nın güvenlik taleplerini görüşmeye açık olduklarını ifade eden Lavrov, karşı çıktıkları şeyin NATO’nun genişlemesi olduğunun altını çizdi.

Lavrov’un gündeminde Ukrayna’ya silah gönderen ülkeler de vardı. AB ve diğer ülkelerin Ukrayna’ya ölümcül silahlar gönderdiğini öne süren Lavrov, yapılanın tehlikeli olduğunu ve bu ülkelerin eylemlerinden sorumlu olduğunu söyledi.

Lavrov kendisine sorulan, Ukrayna’da hastanelerin ve doğumhanelerin hedef alındığı, çocukların hava saldırıları yüzünden hayatını kaybettiği iddialarına dair, Ukrayna’nın insanları canlı kalkan olarak kullandığı cevabını verdi.

‘Ukrayna Tarafsız Olmalı’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, konuşmasının devamında Ukrayna’yla ilgili tarafsızlık vurgusu yaptı. Ukrayna’nın silahlandırılmasını istemediklerinin altını çizen Lavrov, tarafsız bir ülke olması gerektiğini ve her iki ülkede de güvenliğin sağlanmasını istediklerini söyledi.

Kuleba’nın ateşkes konusundaki açıklamalarına da değinen Lavrov, “Zaten burada atılacak adımlar ve teklifleri hep bildirdik. Konumuz insani koridorlarsa bu yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Son günlerde yaptırımlara konu olan doğal gaza dair de konuşan Lavrov, “petrol ve doğal gaz almayı bırakırlarsa, biz enerji almaları için kimseyi zorlamayacağız, pazarlarımızı açık tutmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Gazetecilerin kendisine “nükleer savaş çıkabilir mi?” sorusunu da yanıtlayan Lavrov, böyle bir şeyin olacağını düşünmediğini ve diplomatik çözümler için hazır olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu