Yatırım yapmaya başla!

Telekomünikasyon Sektöründeki Dev Birleşme Binlerce Kişiyi İşsiz Bırakacak!

Uzun süredir gündemi meşgul eden anlaşma nihayet resmileşti ve Sprint ile T-Mobile’ın birleştiği duyuruldu. Detaylar aşağıda;
Telekomünikasyon Sektöründeki Dev Birleşme Binlerce Kişiyi İşsiz Bırakacak!

İki telekomünikasyon devi T-Mobile ile Sprint sonunda birleşiyor mu derken beklenen duyuru yapıldı ve ABD’li iki şirketin anlaşmaya vardığı duyuruldu.

Ülkenin üçüncü ve dördüncü en büyük GSM operatörleri olarak bilinen T-Mobile ile Sprint anlaşması tüm dünyada büyük yankı uyandırırken, bunun yol açacağı sonuçlar hakkında endişe verici yorumlar yapıldı. Zira birleşmenin, ABD’de binlerce kişiyi işsiz bırakacağı söylendi.

Öncelikle şirketlerin en büyük hissedarları Softbank ile Deutsche Telekom nihayet anlaşmaya varsa da birleşmenin önünde hala engeller olduğunu belirtelim.

T-Mobile ile Sprint Birleşmesi Resmen DuyurulduÇünkü ABD’li düzenleyici kurumlar söz konusu anlaşmayı onaylamayabilirler. Bu noktada; regülatörlerin geçen sene AT&T’nin 84,5 milyar dolara Time-Warner’ı satın alma teklifini engellemesi örnek olarak gösterilebilir. İlaveten; AT&T ile T-Mobile’ın 2011’deki birleşme kararı da engellenmişti.

Diğer taraftan; anlaşmanın ayrıntılarına baktığımızda ise Sprint’in piyasa değerinin 59 milyar dolar olduğunu görüyoruz.

Sprint'in Piyasa Değeri 59 Milyar Dolar Olarak BelirtildiBunun yanında; birleşmenin ardından T-Mobile adıyla yine telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösterecek yeni şirketin piyasa değerinin de 146 milyar dolar olacağı belirtildi. Ayrıca Sprint’in 2017 sonu itibariyle 54,6 milyon kullanıcısının olduğu, T-Mobile’ın ise 72,6 müşterisinin olduğu söylendi.

Birleşmenin ardından T-Mobile’ın 5G teknolojisine odaklanacağı ve şirketin CEO’luk görevinin T-Mobile’ın CEO’su John Legere tarafından üstleneceği bilgisine yer verildi.

T-Mobile ile Sprint Birleşmesi 20 Bin Kişinin İş Kaybına Yol Açacakİlaveten, yeni şirketin % 42’sinin Deutsche Telekom’a, % 27’sinin SoftBank’a ait olacağı, % 31’lik kısmının da halka açık olacağı kaydedildi. Diğer taraftan uzmanlar söz konusu birleşmenin, rekabetten yoksun olan telekomünikasyon sektörünü olumsuz etkileyeceğini öne sürdü.

Çünkü meydana gelecek yeni şirket; 126.2 milyon aboneyle ABD’nin en büyük üçüncü GSM operatörü olacak. Communications Workers of America’ya göre de anlaşma, daha yüksek fiyatlar getirerek sektördeki rekabeti azaltacak ve 20 bin kişilik iş kaybına neden olacak.

Neticede; bu birleşme sayesinde AT&T ile Verizon’la çok daha iyi rekabet edebilecek T-Mobile ile Sprint açısından faydalı olacağı söylense de pek çok kişi sonuçların kötü olacağını öngörüyor. İşte bu nedenlerin de ABD’li düzenleyici kurumların birleşmeye karşı çıkacağı yönünde fikir veriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum