Yatırım yapmaya başla!

Symantec Play Store’da Çok Sayıda Fotoğraf ve Moda Uygulamasında Riskli Yazılım Tespit Etti

Kullanıcılara dijital güvenlik çözümleri sunan Symantec, Android mağazası Play Store’da 25 uygulamada kötü amaçlı yazılıma rastladığını açıkladı.
Symantec Play Store’da Çok Sayıda Fotoğraf ve Moda Uygulamasında Riskli Yazılım Tespit Etti

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ile beraber çok sayıda mobil uygulama insanların hayatında önemli yer tutmaya başladı. Android ve iOS işletim sistemlerini kullanan milyonlarca kullanıcı amaçlarına yönelik pek çok uygulamayı akıllı telefonuna indiriyor.

Android mağazası Play Store’da binlerce uygulama bulunuyor ve hemen her ihtiyaca yönelik yazılım ve araca ulaşmak mümkün. Tabi kötü niyetli uygulama geliştiricilerin geliştirdiği araçlar çoğu zaman kullanıcı verilerini hedef alıyor. Bugüne kadar Play Store’da pek çok kez zararlı yazılım içeren uygulamaların ortaya çıktığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Play Store’da eski Android sürümünü etkileyen zararlı reklam yazılımına rastlanmıştı. 

Google bu uygulamaların açığa çıkması ile beraber mağazasından hemen kaldırıyor. Ancak buna rağmen benzer durumlar tekrar tekrar yaşanmaya devam ediyor. Tanınmış siber güvenlik firmalarından Symantec, Play Store’da kötü amaçlı yazılım içeren 25 uygulamaya daha rastladı. Bu uygulamaların büyük çoğunluğu fotoğraf düzenleme ve moda uygulaması olduğu belirtildi.

Play Store’da Kötü Amaçlı Yazılım

Play Store’da Kötü Amaçlı Yazılım

Symantec Play Store’da tespit ettiği 25 uygulamanın adını yayınladı ve kullanıcıları bu uygulamaları yüklememeleri hususunda uyardı. Güvenlik şirketi ayrıca 2 Eylül tarihinde konuyla ilgili Google’ı bilgilendirdi. Google yapılan bilgilendirmeyi dikkate aldı ve söz konusu uygulamaları Play Store’dan kaldırdı. Ancak uzmanlar bu uygulamaları bugüne kadar çok sayıda kullanıcının yüklediğini ve bu araçları silmeleri gerektiğini belirtiyor. Uygulamaların büyük çoğunluğu fotoğraf düzenleme ve moda uygulamaları olarak öne çıkıyor.

Symantec’in kötü amaçlı yazılım tespit ettiği uygulamaların listesi şu şekilde: Auto Blur Photo, Auto Cut Out (Free), Auto Cut Out Pro, Background Cut Out Pro, Blur Image Plus, Blur Image Plus (1.0), Blur Image Pro, Cut Paste Photo Editor, Cut Paste Photo Editor (X 1.0), Face Feature, Fashion Hairstyles Pic Editor, Fashion Hairstyles Pic Editor 2.4.6, Image Blur Editor, Image Blur Editor (Free), Image Blur Editor (Unlimited), Hairstyles Photo Editor Plus, Latest Hairstyles (Free), Motion On Picture, Photo Background Editor Pro, Photo Blur Background Maker 2019, Photo Collage Maker, Photo Cut Studio Professional, Pop Color, SkyCamera for 2019, Yasuo Wallpapers

Symantec daha önceden bu uygulamaları yüklemiş olan kullanıcıların risk altında olduğunu belirtiyor ve uygulamaların derhal silinmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Play Store’da kural ihlali yapan 46 uygulama daha tespit edildi. Google Çin merkezli uygulama geliştiricisinin tüm uygulamalarını mağazadan kaldırdı.

iHandy Uygulamaları Kaldırıldı

iHandy Uygulamaları Kaldırıldı

Çinli uygulama geliştiricisi iHandy’e ait 46 Android uygulaması Google tarafından incelemeye alındı ve Play Store’dan kaldırıldı. iHandy kendisini dünyanın önde gelen uygulama geliştiricilerinden biri olarak tanımlıyor. Kaldırılan 46 uygulama arasında ise güvenlik, selfie ve sağlık alanında pek çok uygulamanın olduğu belirtiliyor. Google uygulamaların neden kaldırıldığı ile ilgili detaylı bir açıklama yapmadı. Şirket sözcüsünden gelen açıklama incelemenin devam ettiği yönünde.

Uygulamanın geliştiricisi iHandy ise Google’ın kendilerine yönelik almış olduğu bu karara tepki gösterdi. Şirketin başkan yardımcısı Simon Zhu konuyla ilgili açıklamasında “Bizim açımızdan hiç beklenmedik bir şeydi. Sebebinin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Uygulamaların Google Play Store’a yeniden yüklenmesini umut ediyorum. Google’ın son yıllarda hem geliştiriciler hem de kullanıcılara sağlıklı bir ekosistem oluşturmak için politikalarını geliştirdiğini hepimiz biliyoruz. İtibar sahibi geliştirici olarak bu geliştirmeleri kesinlikle destekliyoruz” diye konuştu.

Son dönemde Google’ın özellikle Çin merkezli uygulama geliştiricilere karşı katı bir tutum içerisinde olduğu biliniyor. Şirket daha önce DO Global ve CooTek gibi indirme sayıları milyarlar ile ölçülen geliştiricilerin uygulamalarını Play Store’dan kaldırmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum