Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Suudi Enerji Bakanı: Trump Orta Doğu’da İstediği Her Şeyi Yapabilir

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, Trump’ın Orta Doğu eylemleri hakkında istediği her şeyi yapabileceği yönünde yorum yaptı.
Suudi Enerji Bakanı: Trump Orta Doğu’da İstediği Her Şeyi Yapabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Suudi Arabistan Enerji Bakan, bugünkü bir açıklamasında Trump’ın Orta Doğu eylemleri hakkında istediği her şeyi yapabileceği yönünde yorum yaptı.

Başkan Donald Trump’ın uluslararası güvenlik söz konusu olduğunda istediği gibi davranabileceğini dile getiren Prens Abdülaziz bin Selman, Suudi Arabistan’ın Dhahran şehrinde düzenlenen Uluslararası Petrol Teknolojisi Konferansı’nda (IPTC); “Amerika Birleşik Devletleri başkanı Amerika Birleşik Devletleri başkanıdır, ne isterse yapabilir” dedi.

Onun kesinlikle kendisine ya da o odadaki hiç kimseye karşı sorumlu olmadığını da sözlerine ekledi.

Abdülaziz’in yorumları, enerji piyasası katılımcıları Orta Doğu’daki artan gerilimlere odaklanmış durumdalarken geldi.

Suudi Enerji Bakanı: Trump EylemleriABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmesi ve ardından İran’ın Amerikan üslerini saldırması üzerine endişeler artmıştı. İran lideri Hamaney, o zamandan sonra füze saldırılarının ABD’nin yüzüne bir tokat gibi çarptığını ancak bu tür askeri eylemlerin yeterli olmadığını aktardı. Durum gerginliğini korusa da her iki taraf da son günlerde çatışmayı yoğunlaştırmaktan kaçınmaya çalıştı.

Gelişmeler üzerine konuşan Suudi Enerji Bakanı, ABD’nin stratejik bir ortak olduğunu ve uluslararası güvenlik açısından büyük bir rol oynadığını dile getirdi. Ve kendilerini böyle bir duruma katılmaya uyun gördükleri şekilde hareket etmeyi ABD’deki dostlarına bıraktıklarını kaydetti.

Bununla birlikte; “Bölgemizde gerilimler yüksek kaldıkça, krallık istikrarlı petrol piyasaları sağlamak için elinden geleni yapmaya devam edecek” dedi.

Göreve geçen yıl atanan Suudi bakan, o dönemlerde yaptığı bir açıklamada da; “Başkan başkandır. İstediği her şeyi tweetleme hakkına sahip” demişti. Aralık ayında verdiği bir demeçte de ABD’li kaya petrolü üreticilerini savunmasıyla dikkat çekmişti.

“ABD’li kaya petrolü üreticileri yanlış bir şey yapmadılar, daha fazla varil ürettiler, ABD’yi enerji gereksinimleri açısından haritaya koydular, ekonomiyi büyütüyorlar, işler yaratıyorlar.” diyen Abdülaziz bin Selman, ABD üretimiyle ilgili endişeli olmadığını bildirmiş, hatta ülkenin olağanüstü bir iş çıkardığını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu