Yatırım yapmaya başla!

Spotify’ın Üçüncü Çeyrek Verilerine Podcast Yayınları Damgasını Vurdu

Popüler yayın servisi Spotify üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Raporda podcast dinleme oranlarındaki artış dikkat çekiyor.
Spotify’ın Üçüncü Çeyrek Verilerine Podcast Yayınları Damgasını Vurdu

Son yıllarda dijital yayın servisleri hayatımızda daha fazla yer tutmaya başladı. Müzik dinleme uygulamaları arasında da Spotify’ın başı çektiğini söyleyebiliriz. İsveç merkezli dijital yayın servisi pazarda en fazla kullanıcı sayısına sahip şirket konumunda. Açıklanan son veriler bu sayının daha da arttığını gözler önüne seriyor. Dijital müzik servisi üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Her dönem olduğu gibi Spotify’ın hem ücretsiz hem de Premium kullanıcı sayılarındaki artış dikkat çekiyor.

Son dönemde Spotify’ın podcast yayınlarına yönelik yatırımlar yaptığı biliniyordu. Yapılan hamle üçüncü çeyrek verilerinde etkisini gösterdi. Açıklanan verilere göre podcast yayınlarını dinleyen kullanıcı sayısında yüzde 39’a varan bir artış yaşandı. Söz konusu yayınlara ağırlıklı olarak ABD’li kullanıcılar ilgi duyarken, Avrupa’dan da kullanıcıların ilgisinin arttığı belirtiliyor.

Spotify’da Podcast Rüzgarı Esiyor

Spotify’da Podcast Rüzgarı Esiyor

Spotify tarafından açıklanan üçüncü çeyrek verileri podcast yayınları ile premium abonelikler arasındaki doğru orantılı ilişkiyi gösteriyor. Şirket bu ilişkiyi analiz edeceğini açıklarken, önümüzdeki süreçte kullanıcılarına çok daha fazla türe ait podcast yayını hazırlamayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya uzmanı Jane Manchun Wong, mobil uygulama içerisinde ‘Podcast oluştur’ butonu olacağını söylemişti. Bununla beraber bir süre önce podcast hazırlamak için kullanılan uygulama Anchor, Spotify tarafından satın alınmıştı.

Bu gelişmeler gösteriyor ki dijital müzik servisinin önümüzdeki süreçte podcast yayınlarına olan ilgisi artarak devam edecek. Yine geçtiğimiz günlerde Spotify, SoundBetter’ı bünyesine katmış ve müzik yapımı alanında bir atılım gerçekleştirmişti. Üçüncü çeyrek verilerinde kullanıcı sayılarına dair gelinen nokta da ortaya çıktı.

Kullanıcı Sayısı Hızla Artıyor

Kullanıcı Sayısı Hızla Artıyor

Spotify’ın açıkladığı 2019 yılının üçüncü çeyrek verilerine göre platformun toplam kullanıcı sayısı 248 milyona kadar yükseldi. Premium abone sayısı ise 113 milyon olarak açıklandı. Bir önceki dönem ücretli abonelik kullananların sayısı 108 milyon olarak duyurulmuştu. 135 milyon kullanıcı ise Spotify’ı ücretsiz olarak kullanmaya devam ediyor. Verilere bakıldığında Premium abone sayısındaki artışın daha fazla olduğunu görebiliriz.

Bu da şirket için sevindirici bir gelişme. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde 6.7 milyon dolar operasyon zararı açıklayan şirket bu yıl 60 milyon doları aşkın kar açıkladı. İsveçli müzik servisi açıkladığı son veriler ile yükselişini sürdürdüğünü ilan etmiş oldu. Rakipleri Apple Music, Deezer ve YouTube Music gibi uygulamaların Spotify’a yakın zamanda yetişmesi pek mümkün görünmüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum