Yatırım yapmaya başla!

Spotify RTÜK’ün Lisans Talebine Yeşil Işık Yaktı

Spotify bir süredir gündemi meşgul eden lisans sorununa dair RTÜK’e olumlu geri dönüş yaptı.
Spotify RTÜK’ün Lisans Talebine Yeşil Işık Yaktı

İnsanların önemli bir kısmının müzik dinlemek için ilk seçenekleri dijital servisler oluyor. Spotify, Apple Music, YouTube Music gibi platformlar kullanıcıların ilk seçeneği durumunda. Bilindiği üzere ülkemizde dijital yayın yapan platformlar için RTÜK’e denetleme yetkisi geçtiğimiz dönemde verilmişti.

Yapılan düzenleme sonrası bu platformların RTÜK’ten lisans alması gerekiyor. Daha önce Netflix başta olmak üzere pek çok dijital mecra düzenleme nedeniyle lisans almıştı. Dünya genelinde kullanıcı sayısı 300 milyona yakın Spotify ülkemizde de büyük ilgi görüyor. İsveç merkezli müzik servisi henüz RTÜK’ten alması gereken lisansa sahip değil.

Geçtiğimiz gün RTÜK’ten konuyla ilgili açıklama gelmiş ve Spotify’ın lisans alması gerektiği belirtilmişti. Bunun içi Spotify’a 72 saat süre verilmiş aksi takdirde platformun erişime kapatılacağı açıklanmıştı. Müzik servisinden beklenen adım geldi ve lisans alınacağı belirtildi.

Spotify, RTÜK’ün Taleplerini Kabul Etti

Spotify, RTÜK’ün Taleplerini Kabul Etti

Son günlerde Spotify’ın ülkemizde RTÜK’in istediği lisansı alıp almayacağı merak konusu olmuştu. Hatta kimi çevrelerce Spotify’ın Türkiye’den gidebileceği iddia edilmeye başlanmıştı. Ancak müzik servisi RTÜK’e olumlu yönde geri dönüşte bulundu. Şirket lisans alacak ve Türkiye’de temsilcilik açacak.

Henüz bu konuyla ilgili taraflardan resmi bir açıklama gelmediğini belirtelim. RTÜK’ten yapılan son açıklamada, “yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben yetmiş iki saat içerisinde son vermez ise Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı” ifadelerine yer verilmişti.

Bu durum şüphesiz ülkemizdeki Spotify kullanıcılarını sevindirecektir. Müzik servisinin kapatılma ihtimaline karşın Apple Music, YouTube Music, Deezer gibi alternatifleri değerlendirmeye başlamıştı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Spotify’ın rakiplerine nazaran bir üstünlüğü söz konusu. İlerleyen saatlerde taraflardan resmi açıklamanın yapılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum