Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Spotify’ın Podcast Yatırımlarının Karşılığını Alamayacağı Tahmin Ediliyor

Citi analistleri Spotify'ın podcast için yaptığı büyük yatırımların karşılığını alamayacağını düşünüyor.
Spotify’ın Podcast Yatırımlarının Karşılığını Alamayacağı Tahmin Ediliyor
Yorum

Dijital müzik servisi Spotify kendi alanının bir numaralı platformu olarak biliniyor. Toplamda 320 milyondan fazla abonesi olan platformun 150 milyona yakın ücretli kullanıcısı bulunuyor. Şirket son yıllarda müzik yayınlarının yanı sıra podcast içeriklere ağırlık vermeye başladı. Geçtiğimiz dönemde Gimlet, Parcast, The Ringer gibi büyük yayıncıları bünyesine katan müzik servisi, mali raporlarında da bu yayınların etkisini görmüştü.

Citi analistleri ise Spotify’ın podcast geleceği için karamsar tahminlere sahip. Uzmanlara göre şirketin podcast için yaptığı büyük yatırımlar sonuçsuz kalabilir. Citi analistleri, bugüne kadar, uygulama indirmelerinde veya Premium aboneliklerde beklenen artışı göremediklerini ifade etti.

Analistlere Göre Podcast Yatırımları Bekleneni Vermedi

Analistlere Göre Podcast Yatırımları Bekleneni Vermedi

Analistler, Spotify’ın yaptığı podcast yatırımları ile beraber kullanıcı sayısında ve uygulamanın indirme verilerinde önemli bir artış yaşanmadığını düşünüyor. Bu açıklama sonrası Spotify’ın hisse senedi, pazar öncesi dönemde %3,5′in üzerinde düşüş gösterdi.

Spotify, podcast şirketleri Gimlet Media, Anchor ve Parcast’i satın aldıktan sonra 2019′un başlarında podcasting girişimine başladı. O zamandan beri şirket, spor ve eğlence haber şirketi The Ringer’ı ve reklam teknolojisi işini destekleyecek olan Megafonu bünyesine katmıştı. Ayrıca, Joe Rogan , Kim Kardashian West , Michelle Obama ve Sussex Dükü ve Düşesi’nden olanlar da dahil olmak üzere ünlü podcast’leri yayınlamak için bu kişilere milyonlarca dolar harcama yapıldı.

Şirketin bu yolla Premium artırma sayısını artırmayı amaçladığı ancak istenen etkinin yaratılmadığı düşünülüyor. Analistler, “Bugüne kadar, uygulama indirmelerinde veya Premium aboneliklerde önemli bir olumlu etki görmedik. Uygulama indirmelerinde veya Premium aboneliklerde önemli bir olumlu yansıma görürsek bu görüşümüzü değiştirebiliriz” diye konuştu.

Şirket geçtiğimiz günlerde Premium abonelik planı içerisinde ücretli fiyat seçenekleri test ettiği haberi ile gündeme gelmişti. Müzik servisinin günlük ve haftalık abonelik planlarını önümüzdeki dönemde kullanıma sunabileceği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu