Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Spotify Çevrimiçi Müzik Pazarında Rakiplerine Büyük Fark Attı

İsveç merkezli müzik servisi Spotify, 2019 yılını rakiplerinin önünde tamamladı.
Spotify Çevrimiçi Müzik Pazarında Rakiplerine Büyük Fark Attı
Yorum

Mobil cihazların da yaygınlaşması ile beraber hayatımıza yeni uygulamalar girdi ve hızla yaygınlaşıyor. Bu durum insanların müzik dinleme alışkanlıklarında da büyük değişimler yaşanmasına neden oldu. Dijital platformların hızla yaygınlaştığı son yıllarda, müzik endüstrisi de bu durumdan nasibini alıyor. Kullanıcıların beğenisine sunulmuş pek çok çevrimiçi müzik platformu seçeneği mevcut. Bunlar arasında başlıcaları Spotify, Apple Music, Amazon Music, YouTube Music gibi platformlar olmakta.

Şirketler daha fazla kullanıcıyı kendisine çekmek adına uygulamalarına yeni özellikler geliştiriyor ve en iyi deneyimi sunmayı amaçlıyor. Bu platformlar arasında İsveç merkezi dijital müzik servisi Spotify’ın öne çıktığını söyleyebiliriz. Yapılan son araştırmalar da bu durumu doğruluyor. Araştırma şirketi Counterpoint Research tarafından hazırlanan rapor, müzik platformlarının 2019 karnesini ortaya koyuyor.

Spotify Açık Ara Önde

Spotify Açık Ara Önde

Yapılan araştırma çevrimiçi müzik pazarının bir önceki yıla göre 2019 yılında yüzde 32’lik bir büyüme yaşadığını gösteriyor. Uygulamaların toplam kullanıcı sayısının 358 milyona ulaştığı kaydedildi. Hazırlanan raporda Spotify’ın pazarın yüzde 31’ine sahip olduğu görülüyor. Paralı abonelikler üzerinde yapılan araştırmada ise İsveç merkezli dijital platformun yüzde 35 paya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Spotify’ın en yakın rakibi Apple Music ise yüzde ücretli aboneliklerin yüzde 19’una gelirlerin ise yüzde 24’üne sahip.

Araştırma şirketinden müzik platformlarının pazar payına dair yapılan açıklamada, “Spotify; ücretsiz sunduğu üç aylığına ücretsiz sunduğu Spotify Premium aboneliği, indirimler, özelleştirilmiş kampanyalar, odaklandığı özel içerikleri gibi promosyonlarının yardımıyla liderlik koltuğunu korudu.

Amazon, Apple ve Google gibi teknoloji devleri, müzik yayıncılığına odaklanmaya başladı ve Spotify ile rekabet etmek için bütçeye sahipler. Apple Music, gece modu ve hedeflenmiş gruba göre düzenlenmiş çalma listeleriyle gelişme uygulamasında gelişme kaydediyor. Benzer bir şekilde Amazon Music de kayıpsız müzik denemeleri yapıyor ve Tidal ile yarıştığı kendi nişini oluşturuyor.” ifadelerine yer verildi.

Büyüme Sürecek

Büyüme Sürecek

Dijital müzik endüstrisinin gelirinin yüzde 80’inden fazlası ücretli aboneler tarafından sağlanıyor. Diğer yandan Amazon Music, YouTube Music gibi uygulamalar çok fazla pazar payı olmasa bile rekabette kendisine yer buluyorlar. Counterpoint Research ayrıca bu yıl içerisinde de müzik platformlarının büyümeyi sürdüreceğini belirtiyor. Tahminler 2020 yılında yüzde 25 büyüme ile kullanıcı sayısının 450 milyonu geçeceği yönünde.

Spotify’ın son açıklamalarına göre toplam kullanıcı sayısı 270 milyonu geçti. Ücretli kullanıcısı sayısı ise 124 milyon rakamını geçmişti. Apple Music ise ABD pazarında 60 milyon kullanıcıya ulaştığını açıklamıştı. Bu yıl için gelinen abone sayısına dair şirketten bir açıklama yapılmış değil.

Ancak tüm veriler Spotify’ın rakipleri karşısında önemli bir üstünlüğü olduğunu gösteriyor. Hem Spotify hem de Apple Music bu yıl içerisinde ulaştıkları kullanıcı sayılarını açıklamış değiller. Ancak geçen zaman içerisinde her iki platformun da daha geniş kitlelere ulaştığını söylemek doğru olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu