Yatırım yapmaya başla!

Spotify Ticari Rekabete Aykırı Davrandığı Gerekçesiyle Apple’a Dava Açtı

Çevrimiçi müzik servisi Spotify, Apple’a rekabeti engellediğini iddia ederek daha önce olduğu gibi yine dava açtı.
Spotify Ticari Rekabete Aykırı Davrandığı Gerekçesiyle Apple’a Dava Açtı

Son yıllarda kullanıcılar arasında dijital müzik servislerinin kullanım oranının hızla arttığı biliniyor. Bu alanda sektörün en önde gelen müzik servisleri arasında Spotify ve Apple Music’i gösterebiliriz. İki şirket arasında kıyasıya bir rekabet yaşanırken, Spotify’ın aktif kullanıcı sayısı olarak rakibinden epey önde olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak Spotify buna rağmen rakibi Apple’ı ticari rekabete uygun davranmamak ile suçluyor. İsveç merkez dijital müzik servisinin iddiasına göre Apple, kendi müzik uygulamasının kullanım oranını artırmak adına iPhone kullanıcılarını mecbur bırakarak hamlelerde bulunuyor. Üstelik Spotify’ın bu sebepten dolayı Apple’a atığı ilk dava değil.

Spotify Apple’a Yine Dava Açtı

Spotify Apple’a Yine Dava Açtı

Spotify dijital müzik servisi olarak 2008 yılından beri hizmet vermekte. İlk iPhone modellerinin piyasaya sürülmesinden bir sene sonra hizmet vermeye başlayan Spotify, 2015 yılından beri Apple Music ile kıyasıya rekabet ediyor. Şirketin iddiasına göre Apple, kullanıcılarını kendi müzik servisine yönlendirmekten geri durmuyor. Apple Music uygulamasını kendi kullanıcılarına daha fazla önerdiğini ve rakip uygulamaları ise geriye çektiğini belirten Spotify bu durumu ticari rekabete aykırı olarak değerlendiriyor.

İsveçli dijital müzik servisinin genel müşaviri Horacio Gutierrez, şirketin 2014 yılından beri kendi faturalandırma sistemini kullanmaya zorladığını ifade ediyor. Hatta Apple Music’in 9.99 euro fiyat etiketi ile sınırsız üyeliğe açıldığı, Spotify’ın 9.99 euro olan sınırsız üyeliğinin 12.99 euroya çıkarılmak için zorlandığı iddia edildi. Apple’ın IAP sistemini kullanmaktan vazgeçen Spotify’ın müşterileri, ücretli abonelik almak için Apple harici bir ürün kullanmaları gerekiyor.

Ayrıca iOS kullanıcılarının Spotify ve diğer dijital servislere ödeme yapmaları sırasında yüzde 30 vergi kesintisi uygulandığı belirtilirken, Spotify’ın fiyatlarını Apple Music ile aynı seviyede tutmasının mümkün olmadığı ifade edildi. Apple’ın sanal asistanı Siri’nin kullanıcıları Spotify’a kasıtlı olarak yönlendirmediğini söyleyen Gutierrez, “Komisyona sunduğumuz ekonomik analizde görüyoruz ki eğer engellenmemiş olsak şu ana kadar yaptığımızdan daha iyisini yapabilirdik” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum