Yatırım yapmaya başla!

SpaceX Küresel İnternet Projesini Hayata Geçiriyor

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX, küresel internet projesini hayata geçirmek adına Starlink uydularını yörüngeye fırlatmaya hazırlanıyor.
SpaceX Küresel İnternet Projesini Hayata Geçiriyor

Pek çok teknoloji devinin önümüzdeki dönemde dünyanın her bir köşesine internet hizmeti sunmak istediği biliniyor. Bu alanda harekete geçen ve hizmeti ilk vermeye başlayacak olan şirket ise SpaceX olacak gibi. Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu şirket, uzaydan dünyaya küresel internet hizmeti vermek üzere harekete geçiyor.

Bir süredir SpaceX’in küresel internet hizmetine dair çalışmalar yaptığı biliniyor. Ancak gelen son haberlere göre somut adımlar atılmaya başlanıyor. Şirket dünyaya hızlı internet sunmak adına Starlink adlı uydularını önümüzdeki ay yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor. SpaceX bu proje ile 30 milyar gelir sağlamayı planlıyor.

Starlink Uyduları Fırlatılıyor

Starlink Uyduları Fırlatılıyor

SpaceX kaynaklarından gelen bilgilere göre Starlink uydularının önümüzdeki ay içerisinde yörüngeye fırlatılması hedefleniyor. Devasa bir ağ oluşturmak üzerine kurulacak olan sistemde ilk olarak sınırlı kapasite ile hizmete başlanacak. Fırlatılacak olan uydular 24 GHz bant genişliğinde çalışacak ve yüksek hıza sahip internet sunacak.

Yörüngeye kaç adet Starlink uydusu fırlatılacağı açıklanmazken, önümüzdeki 5 yıl içerisinde en az 2200 uydunun faaliyet göstermesi planlanıyor. Tabi bu hedefe ulaşmak için her ay onlarca uydunun yörüngeye gönderilmesi gerekiyor. Yörüngedeki uydu sayısı ne kadar fazla olursa, küresel internetin fiyatı o derece uygun olacaktır.

SpaceX’in Beklentisi Büyük

SpaceX’in Beklentisi Büyük

Şirket göndereceği uydular ile düşük fiyat ile yüksek hıza sahip internet sunmayı planlıyor. Uydu sayısının 800’ü geçmesiyle beraber ilk olarak ticari kuruluşlara hizmet verilmesi planlanırken, 2025 yılından itibaren tam kapasiteyle hizmet verilmesi hedefleniyor. Proje sayesinde, internetin ulaşmadığı pek çok bölgeye ulaşılmış olacak.

SpaceX’in dev projeye dair beklentisi ise oldukça büyük. Şirket küresel internet projesinden 30 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyor. Bu projeden sağlanan gelirlerin büyük bölümünün Mars projelerine harcanacak. Bilindiği üzere Elon Musk gelecekte Mars’ta insan kolonileri kurmayı planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum