Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

South Park Yapımcıları Çin’de Uygulanan Sansür Sonrası Kendi Tarzında Özür Diledi

Eleştirel diliyle dikkat çeken animasyon dizisi South Park geçtiğimiz gün Çin hükümeti tarafından yasaklandı. Dizinin yapımcılarından kendi tarzlarında özür açıklaması yapıldı.
South Park Yapımcıları Çin’de Uygulanan Sansür Sonrası Kendi Tarzında Özür Diledi
Yorum

Animasyon sevenler için başlıca yapımlar arasında South Park’ı gösterebiliriz. 1997 yılından bu yana yayınlanan ABD komedi dizisi, bugün hala yayında ve 22. sezonunu izleyenler ile paylaşıyor. Dizinin yaratıcıları Matt Stone ve Trey Parler, hem çizimini hemde seslendirmesini üstleniyor. İki boyutlu çizim tekniğine sahip olan karakterler sezonlar boyu sivri dilleri ile gündeme dair olayları eleştirmesi ile biliniyor.

Politika, popüler kültür ve insanlar arası ilişkileri kendine has tarzıyla sorgulayan dizi geçtiğimiz günlerde Çin hükümetini kızdırdı. Son olarak Band in Chine adlı bölümü ile izleyici karşısına çıkan dizi hükümete yönelik iğneleyici bir dil kullandı ve yetkilerin tepkisini çekmişe benziyor. Bilindiği üzere Çin’de diğer ülkelere nazaran sansür yasaları çok daha katı şekilde işliyor. Animasyon dizisinin son bölümü ise ülkedeki sansür yasalarına aykırı olma gerekçesiyle hükümet tarafından yayından kaldırıldı.

South Park Çin’i Dalgaya Aldı

South Park Çin’i Dalgaya Aldı

South Park her ne kadar animasyon türünde bir dizi olsa da içerisinde bulundurduğu dil nedeniyle 18 yaş üstü izleyiciye hitap ediyor. Dizinin içerisinde pek çok kez küfür ve şiddet içerikli esprilere rastlamak mümkün oluyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Band in China bölümünde Çin hükümetine yönelik sert eleştirilerde bulunan dizi ülkede yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Hatta dizinin Çin yönetimini eleştirdiği sahnelerde Türkiye’den bir polis ve TOMA müdahalesi görüntülerine yer verildi.

Bu sahne sırasında “Zorla çalıştırılan bir günden ya da hükümeti eleştirmekten dolayı dayak yedikten sonra hepimiz Rocky Dağları otuyla biraz keyifli vakit geçirebiliriz” ifadelerine yer verildi. Yapımcıların bu sahnedeki amaçları ise son günlerde gündemi meşgul eden Çin hükümetinin Uygur Türkleri üzerindeki baskısına değinmekti.

Dizide bir sahnede ise baş karakterler Kyle, Cartman, Stan ve Kenny Çin’de metal grubu olmaya çalışırken karşımıza çıkıyor. Grup üyelerinden Çin’deki sansür yasalarına uygun şekilde şarkı yapması isteniyor. Daha sonrasında grup üyeleri Çin’deki yoğun denetimin gölgesinde sanat yapmaya çalışmanın gereksiz olduğunu ve ülkede yaşamanın anlamsız olduğunu ifade ediyor.

Son olarak Randy’nin babası uyuşturucu ticareti amacıyla Çin’e gelir ve çizgi film kahramanı Winnie the Pooh ile tanışır. Pooh hapse atılır ve sebep olarak Çin’in genel sekreterliğine olan benzerliği gösterilmiştir. Tabi tüm bu eleştirel sahneler sonrası South Park ülkede engellenmekten kurtulamadı.

Yapımcılardan İlginç Özür Açıklaması

Yapımcılardan İlginç Özür Açıklaması

Bölümlerinde eleştiriden ve kara mizahtan kaçınmayan South Park yapımcıları, Çin’de aldıkları yasaklam sonrası yine kendi üsluplarına uygun bir açıklama yaptı. Yapımcılar Trey Parker ve Matt Stone Çin hükümetine yönelik dikkat çeken bir özür açıklaması yayınladı.

Açıklamada “NBA gibi Çin’in sensör yasalarını evlerimizde ve kalbimizde hoşgörü ile karşılıyoruz. Parayı demokrasi ve özgürlükten daha çok seviyoruz. Xi, artık Winnie the Pooh gibi gözükmüyor. Bu çarşamba saat 10’da 300’üncü bölümüz geliyor. Çok yaşa Çin’in Büyük Komünist Partisi! Bu sonbaharda sorgum hasadı bol olabilir. Şimdi aramız iyi mi Çin?” ifadelerine yer verildi.

Bilindiği üzere Çin’de günümüzde popüler olan pek çok sosyal medya uygulaması, internet platformu ve video oyun sansürlenmiş durumda. Ülkedeki katı yaptırımlardan son olarak South Park dizisi de nasibini almış oldu. Önümüzdeki günlerde Çin hükümetinin diziye karşı olan tavrı nasıl şekillenecek bekleyip göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu