Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medya Şirketlerinin Temsilci Atama İhtimalinin Düşük Olduğu Belirtiliyor

Bugüne kadar iki kez para cezası alan sosyal medya devlerinin temsilci atamaları beklenmiyor. Mart ayında platformlara erişim engellemesi uygulanabilir.
Sosyal Medya Şirketlerinin Temsilci Atama İhtimalinin Düşük Olduğu Belirtiliyor

Sosyal medya tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Facebook, Twitter, Instagram, TikTok ve Snapchat gibi mecralar büyük kitlelere ulaşır durumda. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda TBMM’de sosyal medya platformlarına belirli yükümlülükler getiren bir düzenleme yapıldı. Düzenleme günlük trafiği 1 milyonun üzerinde olan sosyal medya şirketlerinin temsilci atamalarını gerekli kılıyor.

Ayrıca suç teşkil eden paylaşımlara karşı temsilcilerden gerekenin yapılması istenecek. Düzenleme geçtiğimiz Ekim ayında yürürlüğe girdi. Kasım ayında ilk ceza uygulandı ve temsilcilik açmayan platformlara 10’ar milyon TL ceza kesildi.

Geçtiğimiz günlerde ise ikinci ceza uygulandı. Hükümete yakın bir yetkili bu şirketlerin 30 milyon TL daha ceza ile karşı karşıya kalacağını belirtmişti. Bundan sonra ne olacağı ise merak ediliyor. Kaynaklar böyle giderse Mart ayında erişim engelinin söz konusu olabileceğini belirtiyor.

Sosyal Medya Mart Ayında Yasaklanabilir

Sosyal Medya Mart Ayında Yasaklanabilir

BTK tarafından şirketlere kesilen para cezasının henüz ödemedikleri kesiliyor. Ayrıca kesilen ceza tebligat tarihinden 5 gün sonra geçerlilik sayılıyor. Yani 8 Aralık tarihinde son kesilen 30 milyon TL’lik ceza resmen kesilmiş olacak. İlerleyen dönemde sosyal medya şirketlerinin nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Bu şirketlere yakın kaynaklar hak, yetki, sorumluluk ve cezasına ilişkin hukuki belirsizlikle nedeniyle sosyal medya devlerinin temsilci atamaya yanaşmadığı belirtiliyor.

İlerleyen dönemde yeni cezalar söz konusu olabilecek. Ocak ayından itibaren bu platformlara reklam verilmesi yasaklanabilecek. Mart ayından itibaren temsilcilik açılmadığı takdirde daha katı yaptırımlar kapıda bekliyor olacak. Yükümlülükler 3 ay içerisinde yerine getirilmez ise BTK bu platformların bant genişliğini yüzde 50 oranında daraltacak. Daha sonrasında ise bu daraltma yüzde 90’a kadar çıkacak. Böyle bir daraltma sosyal medyaya girişi neredeyse imkansız hale getirecektir.

Bant genişliğinin daraltılmasının Mart ayını bulacağını söyleyen kaynaklar, bu yetkinin Sulh Ceza mahkemesinde olduğunu ifade etti. Sosyal medya devlerine yakın kaynaklar konuyla ilgili açıklamasında, “İlgili mevzuat gereğince bant genişliğinin daraltılması konusunda sulh ceza hakimleri karar verecek. İdari bir karar ya da uygulama söz konusu olmayacak. Süreci hep birlikte göreceğiz.” ifadelerini kullandı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum