Yatırım yapmaya başla!

Sony, PlayStation 5 Satışlarına Yönelik Koronavirüs Önlemi Aldı

Sony CEO’su Jim Ryan, PlayStation 5 ve oyunlarının koronavirüs nedeniyle fiziksel satışının olmayacağını söyledi.
Sony, PlayStation 5 Satışlarına Yönelik Koronavirüs Önlemi Aldı

Oyun dünyası uzun zamandır Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’i bekliyor. Şirket geçtiğimiz günlerde konsolu resmi olarak tanıttı. PS5 üstün donanım özelliklerinin yanı sıra çıkış tarihi ve fiyatı ile karşımıza çıkmış. Konsolun ülkemizde satışa çıkmasına sayılı günler kaldı. 12 Kasım’da ABD ve bazı ülkelerde satışa çıkacak PlayStation 5, Türkiye’de 19 Kasım’da oyuncular ile buluşacak.

Japonya merkezli teknoloji devi konsolun satışa çıkmasına sayılı günler kala önemli bir karar aldı. Bilindiği üzere dünyanın büyük bölümü COVID-19 pandemisinin etkisi altında yaşıyor. Teknoloji devi koronavirüs önlemleri kapsamında önemli bir karar aldı. Sony CEO’su Jim Ryan, PS5’in ve geliştirilen oyunların fiziki mağazalardan satışı gerçekleşmeyecek. Sony bunun için farklı yollar ile oyunculara ulaşacak.

Sony’den Salgına Karşı Önlem

Sony’den Salgına Karşı Önlem

PlayStation 5’in oyuncular ile buluşmasına çok kısa bir süre kaldı ve Sony’den bir son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada konsolun fiziki mağazalarda şu an için satışa sunulmayacağı belirtildi. Aynı şekilde oyunların da bu mağazalarda satılmayacağı açıklandı. Şirket bu karara sebep olarak COVID-19 pandemisini gösteriyor.

Bilindiği üzere tüketiciler PlayStation 5 ve oyunları için ön sipariş verebiliyor. PlayStation Store üzerinden oyunlara sahip olmak mümkün olacak. Duyuruda, “Oyuncularımızı, perakendecilerimizi ve personelimizi COVID-19 arasında güvende tutmak amacıyla, tüm lansman satışlarının perakende ortaklarımızın çevrimiçi mağazaları aracılığıyla yapılacağını onaylıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Daha önceden ön sipariş veren tüketicilere yönelik yapılan duyuruda, “Yerel perakendeciden teslim almak için ön sipariş veren oyuncular, perakendecinin güvenlik protokolleri uyarınca, belirlenen randevu saatinde bunu yine de yapabilmelidir. Lütfen ayrıntıları yerel satıcınızla teyit edin.” açıklaması yapıldı.

Diğer yandan şirket kendi ülkesi Japonya için özel bir karar aldı. PlayStation 5’in Japonya’daki stoklarının tükendiğinin belirtildiği duyuruda, ön sipariş vermemiş olan kişilerin 12 Kasım’da konsola sahip olamayacağına yer verildi. Bu karar sadece Japonya özelinmde uygulanacak. PS5’e yoğun ilgi olduğu biliniyor ve Japonya dışında başka ülkelerde benzer durumların yaşanıp yaşanmayacağı şu an için bilinmiyor.

PS5 için Depolama Artışına İzin Verilmeyecek

PS5 için Depolama Artışına İzin Verilmeyecek

Sony’den yapılan bir diğer açıklama ise konsolun donanımına yönelik oldu. Bilindiği üzere PlayStation 5 depolama birimi olarak 825 GB’lık SSD bulunduruyor. Bununla beraber konsolun M.2 SSD ile depolama biriminin artışına izin verdiği biliniyor. Ancak Sony şu an için bu artışa izin vermeyeceğini açıkladı.

Şirket ilerleyen dönemde yayınlayacağı bir yazılım güncellemesi ile ikincil depolama birimini aktif hale getireceğini duyurdu. Tabi bu durumun oyuncuları biraz üzeceğini söyleyebiliriz. Halihazırda yeni nesil oyunların boyutları 200 GB’a kadar ulaşabiliyor. Bu da depolama biriminin zannedildiği kadar geniş bir alan sağlamadığını gösteriyor.

Fikir vermesi açısından popüler olan bazı oyunların PlayStation 5’teki boyutları şu şekilde olacak:

  • Spider-Man: Miles Morales: 50GB
  • Spider-Man: Miles Morales Ultimate Launch Edition (includes Spider-Man Remastered): 105GB
  • Demon’s Souls: 66GB
  • SackBoy: A Big Adventure: 32GB
  • Call of Duty: Black Ops Cold War: 133GB

Sony ise PlayStation 5 ile uyumlu olarak M.2 SSD’ler için uyumluluk testleri yapmayı planlıyor. Halihazırda piyasada bulunan SSD’lerin PlayStation 5’in hızına yetişemeyeceği düşünülüyor. PlayStation 5 ülkemizde 19 Kasım’da oyuncular ile buluşacak. Konsolun fiyatı 8.299 TL olarak belirlendi. 12 Kasım’da ise ABD, Japonya, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de PlayStation 5 ilk kez oyuncular ile buluşmuş olacak.

Sony PlayStation 5’in satış adedi için oldukça umutlu. 100 milyon barajının geçileceği düşünüldüğü PlayStation 5’in daha önceki PS4’ü geride bırakacağı ifade ediliyor. Sony’nin konsol tarihinin en çok satan ürünü ise PlayStation 2 olmuştu. Ürün 155 milyondan fazla satış adedi ile dünyanın en çok satılan oyun konsolu unvanını üzerinde taşıyır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum