Yatırım yapmaya başla!

Sony Müşterilerinden Gelen Kamera Sensörü Siparişlerini Yetiştiremiyor

Dünyanın önde gelen kamera üreticisi Sony, kamera sensörü için gelen yüksek talebi karşılamakta zorlanıyor.
Sony Müşterilerinden Gelen Kamera Sensörü Siparişlerini Yetiştiremiyor

Japonya merkezli teknoloji devi geniş bir ürün yelpazesine sahip ve dünyanın en büyük firmalarından biri olarak faaliyet gösteriyor. Şirket akıllı telefon pazarında çok fazla bir paya sahip değil. Sony’nin bu alanda Samsung, Apple ve Huawei gibi devlere göre akıllı telefon üreticilerinin gerisinde kalmış durumda. Sony her ne kadar akıllı telefon pazarında hedeflediği başarıyı elde edemese de diğer üreticilere görüntüleme sensörleri ile destek sağlıyor.

Sektörün en büyük kamera üreticilerinden biri olan Sony, akıllı telefonlar için geliştirdiği ürünler ile üreticilerden yoğun ilgi görüyor. Akıllı telefon şirketleri ise geliştirdikleri modellerde en iyi kameraya yer vermek adına önemli çalışmalar yapıyor.

Sony ise bu rekabete geliştirdiği kameralar ile yön veren şirketlerin başında geliyor. Japonya merkezli şirketin kamera sensörü pazarında yüzde 51 pazar paya sahip olduğu belirtiliyor. Gelen son haberler ise Sony’nin yoğun talep nedeniyle siparişleri yetiştirmekte zorlandığı yönünde.

Sony Aralıksız Çalışıyor

Sony Aralıksız Çalışıyor

Akıllı telefonların büyük bölümüne kamera desteği sağlayan Sony’nin artan talepler karşısında noel tatilinde bile çalışmaya devam ettiği ifade edildi. Buna rağmen şirketin talepleri tam anlamıyla karşılamakta zorlandığı belirtiliyor. Sony’nin bunun için bir süredir yeni fabrika inşa ettiği biliniyor. Nagasaki’de kurulan fabrikanın 2021 yılının Nisan ayından önce üretime başlaması beklenmiyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre Sony kamera sensörü üretmek için yatırımlarını 2.6 milyar dolara çıkaracak. Analist Masahiro Wakasugi akıllı telefonlar için kameraların en önemli donanımlardan biri olduğunun altını çiziyor ve kullanıcıların çektikleri fotoğrafların ve videoların kalitesine önem verdiğini belirtiyor.

Teknoloji devinin yarı iletken bölümü başkanı Terushi Shimizu ise açacakları yeni fabrikanın da yoğun talebi karşılayamayacağından dolayı endişesini dile getiriyor. Shimizu açıklamasında “İşlerin gidişatına bakılırsa, kapasiteyi artırmaya yönelik yapılan bu yatırım bile yeterli olmayabilir” ifadelerine yer verdi. Müşterilerinden özür dileyen yetkili, talepleri kaşrılayamadıklarını itiraf etti.

Sony Kamera Pazarında Büyümeyi Hedefliyor

Sony Kamera Pazarında Büyümeyi Hedefliyor

Teknoloji devinden geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada kamera sensörü pazarında yüzde 51 paya sahip olduğunu duyurmuştu. Şirket bu payını önümüzdeki yıllarda daha da artırmayı hedefliyor. Planlar çerçevesinde sensör pazarında Sony 2025 yılına kadar pazar payını yüzde 60 seviyelerini çıkarmayı amaçlıyor. Bununla beraber yeni nesil amiral gemilerinde sıkça karşılaştığımız ToF sensörlerine olan talepte de artış bekleniyor.

Bu sensörler kızılötesi ışınların herhangi bir nesneden sektikten sonra geri dönme süresini ölçmeye yarıyor. Son dönemde kullanıcılardan büyük ilgi görmeye başlayan Artırılmış Gerçeklik uygulamalarında bu sensör büyük rol oynuyor.

Teknoloji devi önümüzdeki Şubat ayında yeni bir akıllı telefon modeli sunmaya hazırlanıyor. PM-1310 kodu ile görünen cihazın adının Xperia 3 olması bekleniyor. Telefon gücünü Snapdragon 865 işlemciden alacak ve 12 GB RAM ile gelecek. Yeni amiral gemisinin Barcelona’da düzenlenecek etkinlikte tanıtılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum