Yatırım yapmaya başla!

Sony Avustralya’da Rekabete Aykırı Davrandığı Gerekçesiyle Ceza Aldı

Teknoloji devi Sony oyun konsolu PlayStation’ın Avustralya’daki rekabet kurallarına aykırı davranması nedeniyle 2.5 milyon dolar ceza aldı.
Sony Avustralya’da Rekabete Aykırı Davrandığı Gerekçesiyle Ceza Aldı

Oyun sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan Sony, PlayStation konsolları ile dünya genelinde milyonlarca kişiye ulaşıyor. Hemen her ülkede satışa sunulan konsol ürünleri pek çok farklı oyunu beraberinde sunuyor. Dünyaya açılmış olan şirketlerin bulundukları ülke pazarlarının rekabet kurallarına uyum sağlaması kimi zaman zor olabiliyor. Ülkelerin rekabet kurulları yaptıkları inceleme sonrası şirketlere önemli cezalar veriyor.

Bu duruma son örnek Sony cephesinde yaşandı. Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu, Sony’nin ülkedeki kullanıcıları yanlış bilgilendirdiğini kararlaştırdı. Yapılan incelemeye göre PlayStation Network üzerinden Sony Europe kullanıcılara yanlış beyanda bulundu ve müşterilere yapması gereken geri ödemeyi yapmadı.

Sony’e Avustralya’da PlayStation Cezası

Sony’e Avustralya’da PlayStation Cezası

Avustralya Federal Mahkemesi yaşanan durumla ilgili teknoloji devine 3.5 milyon Avustralya doları ceza verdi. Bu ceza 2.5 milyon ABD dolarına tekabül ediyor. Mahkeme Sony’nin dört kullanıcısına PS Network üzerinden hatalı olarak belirtilen oyunları sattığını ve kullanıcılara yanlış bilgiler verdiğini tespit etti. Geçtiğimiz yıldan beri görülen davada nihai karar verilmiş oldu.

Sony Europe ise konuyla ilgili mağdur olan kullanıcılara yaptığı açıklamasında, “Eğer bir oyun indirildiyse veya oyunun satın alınmasının üzerinden 14 gün geçti ise iade hakkınızı kullanamazsınız.” ifadelerine yer verdi. Ama bu açıklama Avustralya’daki rekabet kurallarına aykırı bir durum oluşturuyor. Daha önce bir başka oyun devi Valve da benzer bir durum ile Avustralya Federal Mahkemesi tarafından benzer bir ceza ile karşı karşıya kalmıştı.

‘Dijital Mağaza ile Fiziksel Mağaza Arasında Fark Yok’

'Dijital Mağaza ile Fiziksel Mağaza Arasında Fark Yok'

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu Başkanı Rod Sims konuyla ilgili açıklamasında, “Tüketicilerin garanti anlaşması tarafından sağlanan hakları herhangi bir oyun indirme işleminden sonra sona ermez. Ayrıca bu haklar 14 gün geçtikten sonra da geçerliliğini yitirmez ve herhangi bir oyun mağazası veya oyun geliştiricisi bu durum için keyfi bir son kullanma tarihi belirleyemez.” diye konuştu.

Dijital mağaza ile fiziksel mağazadan oyun satın alan kullanıcılar arasında bir fark olmadığının altını çizen Sims, “Ürünlerini dijital bir ortamdan satın alan müşteriler, ürünlerini dışarıda bulunan bir mağazadan satın alıyormuş gibi bir muamele görürler ve böylece mağazadan satın alma işleminin sağladığı aynı haklara sahip olurlar.” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum