Yatırım yapmaya başla!

SoftBank 108 Milyar Dolarlık Yeni Fonunu Duyurdu!

SoftBank, ilk fonundan daha fazla para toplayacağını söylediği ikinci mega fonunu duyurdu. Ayrıntılar şu şekilde;
SoftBank 108 Milyar Dolarlık Yeni Fonunu Duyurdu!

SoftBank Cuma günü, dünya genelinde yapay zeka teknolojileri geliştiren teknoloji şirketlerine yatırım yapmak için ikinci devasa fonunu duyurdu. SoftBank Vision Fund 2’ye Japon gruptan ve diğer ortaklardan beklenen toplam katkının yaklaşık 108 milyar dolar seviyesinde olduğu söylendi.

SoftBank kendi adına yeni fona 38 milyar dolar katkıda bulunmayı planladığını açıkladı. Vizyon Fonu 2’ye katılması beklenen bazı önde gelen şirketler ise Apple, Microsoft, iPhone montajcısı Foxconn, Standart Chartered Bank, Japon finans devleri Mizuho Bank, Sumitomo Mitsui Banking Corporation ve MUFG Bank olarak bildirildi.

Diğerleri arasında ise Kazakistan Ulusal Bankası’nın Ulusal Yatırım Şirketi ve Tayvan yatırımcılarının bulunduğu aktarıldı.

Softbank'ın Yeni Vizyon Fonu Katılımcılarıİlk Vizyon Fonu’nun en büyük destekçisi Suudi Arabistan ve Abu Dabi’nin egemen servet fonları ise Softbank’ın beklenen yatırımcı listesinde fark edilir şekilde yoktu. The Wall Street Journal da Çarşamba günü isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak, Suudi Arabistan ve Abu Dabi’nin tekrar yatırım yapma ihtimalinin bulunduğunu belirttiklerini ancak Riyad’ın taahhüdünün, ilk fona koyduğu 45 milyar doların altında olacağını yazdı.

SoftBank, beklenen toplam sermaye katkısının diğer katılımcılarla devam eden tartışmalar sonucunda artması beklendiğini söyledi.

Softbank'ın Yeni Vizyon Fonu Katkı Artması Bekleniyor Ortakların finansal taahhütlerini yerine getirmeleri durumunda ikinci fonun, ilk fonun 100 milyar dolarından daha fazla para toplayacağını belirtti. SoftBank Group hisseleri erken saatlerde yapılan işlemlerde yüzde 0.59 arttı. Neticede İlk fonun küresel teknolojiye ve telekomünikasyon şirketlerine milyarlarca dolarlık yatırım yaptığı bilinmektedir.

Mayıs ayındaki kazanç çağrısında SoftBank CEO’su Masayoshi Son, Vizyon Fonu 2 selefinin büyüklüğü ile eşleşmeyi amaçladığını açıklamıştı. Haziran ayında da ilk Vizyon Fonu’na toplam 64.2 milyar dolarlık 71 yatırım yaptıktan sonra yüzde 62 getiri elde ettiğini açıklamıştı. İlaveten, teknoloji girişimlerindeki devasa bahislerinin potansiyelini göstermeye başladığını gururla duyurmuş, fonun hasat mevsimine başladığını dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum