Yatırım yapmaya başla!

Silikon Vadisi’nin Ünlü Risk Sermayedarı Partnerlerinden Arka Arkaya Darbe Yiyor!

Silikon Vadisi'nin önde gelen yatırım şirketlerinden Social Capital'in CEO'su, kendisini terk eden ortaklarından arka arkaya darbe yiyor. Nedeni ise tutarsızlığı!
Silikon Vadisi’nin Ünlü Risk Sermayedarı Partnerlerinden Arka Arkaya Darbe Yiyor!

Facebook’un eski yöneticilerinden Charmath Palihapitiya, yine tartışmalı bir haberle gündeme geldi. Aylar önce Facebook başta olmak üzere sosyal medya ağları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan ve “kullanmıyorum çünkü programlanmak istemiyorum” diyen Palihapitiya, kısa süre sonra sözlerini geri almış ve bu tavrıyla tüm dikkatleri üzerine çekmişti.

Ünlü risk sermayedarıyla ilgili son haber de en az diğeri kadar dikkat çekti çünkü Facebook’un ilk yöneticilerinden olan Palihapitiya’nın kurduğu girişim sermayesi şirketinin yatırımcılarının firmadan teker teker kaçtığı söylendi. Kaldı ki Palihapitiya’nın 2011’de kurduğu Social Capital’dan kaçanlar, bunu kendi şirketlerini kurmak için yapıyorlardı.

Social Capital’in kurucu ortaklarından Ted Maidenberg’in şirketi, eski meslektaşları Arjun Sethi ile Jonathan HSU’ya katılmak için terk ettiği belirtildi.

Facebook’un Eski Yöneticilerinden Chamath PalihapitiyaSilikon Vadisi’nin son yıllarda ortaya çıkan en heyecan verici teknoloji yatırım şirketleri arasında yer alan Social Capital’ın artan ayrılışlar neticesinde kötüye gittiği belirtildi. Zira risk sermayesi şirketinden ayrılan ekip üyelerinin çoğunun, kendi fonlarını oluşturmak için yeniden bir araya geldiği söylendi. Kaldı ki onlardan bir tanesi de Social Capital’in kurucu ortağı Ted Maidenberg oldu.

Yabancı kaynaklarda Ted Maidenberg’in, Social Capital’dan Haziran ayında ayrılan Arjun Sethi tarafından kurulan yeni bir şirkete katılacağı yazıldı.

Ted Maidenberg Social Capital'dan AyrıldıVe bu hareket, Facebook’la ilgili tartışmalı yorumlarıyla bir dönem fazlasıyla ses getiren Chamath Palihapitiya‘ya büyük bir darbe oldu. Öte yandan; Silikon Vadisi’nin önde gelen girişim sermayesi şirketleri arasında yer alan Social Capital’a sırt çevrileceği bazı uzmanlar tarafından öngörülmüştü. Çünkü Palihapitiya 2018’in ilk yarısında bir dizi ani strateji değişikliği yapmış ve bu değişiklikler yatırımcılar tarafından hoş karşılanmamıştı.

Bu noktada; Arjun Sethi tarafından başlatılan yeni şirketin Social Capital’in üyelerini kendine çekmesi pek şaşırtıcı olmadı.

Arjun Sethi Social Capital'dan AyrıldıHatta konuyla ilgili yakın bir kaynak Sethi tarafından başlatılan risk sermayesi fonunu; “Chamath Palihapitiya’nın olmadığı bir Social Capital” sözleriyle niteledi. Ayrıca Social Capital’in ortağı ve veri bilimi başkanı olan Jonathan Hsu’nun da Sethi’nin şirketine katılmak için Palihapitiya’dan ayrıldığı kaydedilmişti. İşin ilginç taraflarından bir tanesi de Sethi’nin yeni fonuyla ilgili fazla bir şey bilinmese de şirketin kripto para birimlerine odaklanacağı yönündeki iddialar oldu.

Nitekim sıkı bir kripto para savunucusu olan Social Capital CEO’su,”bitcoin 2020’ye kadar 100 bin dolara ulaşacak” gibi yorumlarıyla da tanınıyordu.

Social Capital CEO'su Değişken Bir YatırımcıHatta bir konuşmasında Warren Buffett’ın bitcoin konusunda yanıldığını söylemiş, efsanevi yatırımcıya saygı duysa da ona bu konuda hiç katılmadığını dile getirmişti. Kısacası; iddiaların doğru çıkması durumunda Palihapitiya eski ortaklarından bir darbe daha yemiş olacaktı.

Ancak kaynaklara göre, üyelerin şirketten ayrılma nedeni Palihapitiya’nın dinamik fakat aynı zamanda değişken bir yatırımcı olmalarıydı. Keza kendisinin önce Facebook’u övüp ardından sözlerini geri alması da onun kararsız bir yapıda olduğunu göstermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum