Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Slovenya, Salgınının Sona Erdiğini Bildiren İlk Avrupa Ülkesi Oldu

Slovenya hükümetinin bugün yaptığı açıklamaya göre; ülkede Covid-19 salgını sona erdi.
Slovenya, Salgınının Sona Erdiğini Bildiren İlk Avrupa Ülkesi Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Slovenya, resmen koronavirüs salgınının sona erdiği ilk Avrupa ülkesi oldu. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, Slovenya Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü’nün yavaşlamaya işaret etmesinin ardından salgının sona erdiği doğrulandı. Enstitü, tüm göstergelerin virüsün nüfusta yayılmasında bir yavaşlamaya işaret ettiğini bildirmişti.

İlk vakasını 4 Mart’ta gösteren Slovenya’da toplam koronavirüs enfektesi 1465 ve ölüm sayısı 103 olarak gerçekleşti.
Slovenya Günlük Vaka Sayısı
Görsel: Worldometer

2 milyon nüfusu bulunan Slovenya, dün sadece 1 yeni koronavirüs vakası doğrulamış ve ölüm bildirmemişti. Son iki hafta boyunca Sağlık Bakanlığı’na göre; sadece 35 kişi koronavirüs ile enfekte oldu. Rakamlar böyle olunca virüsün üreme sayısı (R) 1’in altına inmişti.

1’in altındaki bir R, enfekte olmuş her bireyin ortalama olarak virüsü bir kişiden daha azına iletmesi anlamına gelir. Perşembe günü Başbakan Janez Jansa, ülke parlamentosuna Slovenya’nın Avrupa’nın en iyi edidermiyolojik resmine sahip olduğunu söyledi.

Salgının sona erdiğini ilan etmesine rağmen, hükümet 31 Mayıs’ta gözden geçilmeyi bekleyen geniş çaplı testler, temas takibi ve halka açık toplantılardaki yasaklar gibi önlemleri sürdürecek. Ay sonuna kadar kamuya açık alanlarda yüz maskesi de zorunlu olarak takılacak.

2019 yılında %2,4 oranında büyüyen Slovenya ekonomisinin, 2020’de %7 daralması ve 2021’de %6,7 büyümesi tahmin ediliyor.
Slovenya Ekonomik Büyüme Tahminleri
Görsel: European Economic Forecast – Spring 2020

EBRD ise Slovenya ekonomisinin koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yıl %5,5 büyümek yerine daralacağını söyledi. Daha önceki tahminlerinde ülkenin 2020’de %5,5 büyüyeceğini tahmin etmişti. 2021’de ise yüzde 5 büyüyeceğini öngörüyor.

Slovenya, virüs dışarıdan yeniden gelmesini önlemek adına sınırlarında bazı kuralları gevşetecek. Son 2 haftadan daha uzun bir süre Avrupa Birliği’nden ayrılmamış olmaları şartıyla ülkeye giren AB vatandaşlarının karantinaya alınması gerekmeyecek. Ancak diğer tüm yabancı uyruklular 14 gün karantinaya alınacak.

Covid-19 semptomları olan veya testi pozitif çıkan Slovenlere, polis tarafından derhal tıbbi personel ile temasa geçmeleri talimatı verilecek. Enfekte olmuş yabancı vatandaşların sınırı geçmesine izin verilmeyecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu