Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sırbistan Ukrayna’yı Desteklese de Rus Yaptırımlarına Katılmayacak

Rusya’nın daha önce kendilerini savunduğunu ve desteklediğini söyleyen Sırbistan Cumhurbaşkanı, net bir dille yaptırım uygulamayacağını belirtti.
Sırbistan Ukrayna’yı Desteklese de Rus Yaptırımlarına Katılmayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya – Ukrayna savaşında birçok Batılı ülke tarafını belli etti. Rusya ekonomisini, Devlet Başkanı Putin’i ve ülkenin en zengin iş insanlarını hedef alan ağır yaptırımlar uygulandı. Çin’in Rusya’ya olan desteği diğer ülkeler tarafından tepki toplarken, Türkiye bu konuda yapıcı tutum sergilemeyi tercih etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, savaşın başından beri barış görüşmeleri için yoğun diplomasi mesaisi harcarken, bugün yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında da arabuluculuk çabalarını sürdürme mesajı yinelendi.

Sırbistan ise Ukrayna’yı desteklediğini ancak Rusya için yaptırım uygulamayacağını bildirdi. Rus haber ajansının aktardığı bilgiye göre Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan’ın Rusya karşıtı yaptırımlar ve Moskova ile ilişkiler konusundaki bağımsız ve kendine güvenen politikasını sürdüreceğini söyledi.

2015 yılında Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kendilerine yardım ettiğini, 1999 yılında Yugoslavya’ya karşı NATO saldırganlığında da Sırbistan’ı bombalamadığını belirtti. BM Güvenlik Konseyi’nde Sırbistan’ın toprakları için Çin ile birlikte Rusya’nın ayağa kalktığını sözlerine ekledi.

Açıklamasında “Almanya, ABD ve AB’ye kıyasla siyasi ve ekonomik olarak bu kadar önemsiz olan bizler, şimdi kendi politikalarımızı izleyebilir miyiz? Şimdiye kadar buna dayandık. Gelecekte yapabilir miyiz, bu başka bir soru.” ifadesine yer verdi.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediklerinin altını çizen Vucic, Rusya ve Ukrayna’nın kardeş milletler olduğunu ve yaşanan gelişmelerden üzüntü duyduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu